Informacje
 • Międzynarodowy zespół z Polakiem na czele
  "odkrył egzotyczną planetę"

  26-04-2016 21:08 To tzw. ciepły Jowisz
  Międzynarodowy zespół z Polakiem na czele <br />"odkrył egzotyczną planetę"

  Artystyczna koncepcja tzw. gorącego Jowisza, tj. gazowej planety krążącej blisko gwiazdy gorętszej od Słońca

  NASA; ESA; G. Bacon, STScI

  Planetę, na której rok jest krótszy od ziemskiego miesiąca, odkrył zespół kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego. Znajduje się w gwiazdozbiorze Kasjopei, oddalonym o ok. 1600 lat świetlnych od Słońca.

  Pracami zespołu, który jak poinformowało we wtorek Centrum Promocji i Informacji UMK odkrył egzotyczną planetę, kierował prof. Andrzej Niedzielski z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. "Znalezisko" znajduje się przy bardzo starej, blisko dwukrotnie bardziej masywnej niż Słońce gwieździe.

  "Ciepły Jowisz" i czerwony olbrzym

  Gwiazda macierzysta o nazwie TYC 3667-1280-1 to tzw. czerwony olbrzym. Jest to obiekt o średnicy sześciokrotnie większej niż Słońce i 30 razy jaśniejszy. Znajduje się w gwiazdozbiorze Kasjopei, oddalonym o ok. 1600 lat świetlnych od Słońca.

  - Takie planety są niezwykle rzadkie, a ta odkryta jest jedyną znaną przy tak masywnej gwieździe - zaznaczono.

  Ciasna orbita i 26-dniowy rok

  Planeta, nazwana zgodnie z obowiązującą konwencją TYC 3667-1280-1 b, ma masę ponad pięciokrotnie

  większą niż Jowisz. TYC 3667-1280-1 b krąży wokół swojej gwiazdy na bardzo ciasnej orbicie - jej "rok" trwa zaledwie 26,5 dnia. Gdyby umieścić ją w Układzie Słonecznym, byłby to najbliższy Słońcu obiekt, o orbicie dwukrotnie ciaśniejszej niż orbita Merkurego. Ze względu na małą odległość od gwiazdy, panująca na niej temperatura wynosi około 1100 st. C.

  Jedno z wielu

  Jak podkreśliło Centrum Promocji i Informacji, to już dwudziesty układ planetarny odnaleziony przez zespół prof. Niedzielskiego. Wśród odkrytych układów przewagę liczbową mają stare układy planetarne przy tzw. czerwonych olbrzymach, w których to poszukiwaniach zespół się specjalizuje. W trzech z nich jednocześnie odkryte zostały po dwie planety.

  Odkrywane przez zespół prof. Niedzielskiego planety zazwyczaj krążą znacznie dalej od swoich gwiazd niż ta przy TYC 3667-1280-1. Rekordzistką wśród nich jest planeta przy gwieździe BD+49 828, która krąży wokół niej w odległości aż 4,2 jednostki astronomicznej, a jej "rok" trwa 2590 dni.

  Solo albo w duecie

  Wszystkie badania prowadzące do tych odkryć zostały wykonane za pomocą 10-metrowego teleskopu Hobby-Eberly w Teksasie, a ostatnich pięć przy współudziale włoskiego teleskopu Galileusz, którego średnica zwierciadła wynosi 3,6 m. Instrument ten wyposażony jest w jedno z dwóch najdokładniejszych urządzeń na świecie - spektrograf HARPS-N, który umożliwia pomiar prędkości gwiazd z dokładnością wyższą niż 1 m/s.

  Umysły z całego świata

  Zespół tworzą: prof. Aleksander Wolszczan (Uniwersytet Stanowy Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych), dr Eva Villaver (Uniwersytet Autonomiczny w Madrycie w Hiszpanii), dr Grzegorz Nowak (Instytut Astronomiczny Wysp Kanaryjskich w Hiszpanii), dr Monika Adamów (Uniwersytet Stanowy w Teksasie i Obserwatorium Astronomiczne McDonalda w Stanach Zjednoczonych oraz UMK), dr Gracjan Maciejewski (Centrum Astronomii UMK), dr Kacper Kowalik (Narodowe Centrum Zastosowań Superkomputerowych w Illinois w Stanach Zjednoczonych) oraz doktorantki Beata Deka-Szymankiewicz i Michalina Adamczyk z UMK. Badania prof. Niedzielskiego finansowane są przez Narodowe Centrum Nauki.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • lot na TYC 3667-1280-1 b
  Zgłaszam się. Jestem pierwszy w kolejce na TYC 3667-1280-1 b. Tam musi być jazda w niecały miesiąc dookoła jaśniejszego niż słońce giganta i to w gorących jak w tropiku temperaturach.
  ~mayowyman /2016-04-27 13:01
 • Międzynarodowy zespół odkrył planete
  Tomek ja bym się nie martwił wodorem słońca tylko petruberancjami które często zachodzą na słońcu w karzdej chili jedna z nich morze zabić życie na ziemi Słońce jest piastunka ziemi i morze w każdej chwili unicestwić życie na ziemi...
  ~Kleber /2016-04-27 12:38
 • fajny gosc
  fajnie sie slucha tego profesora
  ~dozo /2016-04-26 22:39
 • Kiedy Ziemia zostanie wchłonięta przez Słońce?
  Trochę dziwi mnie ostatnia odpowiedź prof. Niedzielskiego.
  Obecnie oblicza się, że Słońce wyczerpie swoje zapasy wodoru za około 4,5-5 mld lat. To bardzo dużo czasu zważywszy na to, że pierwsi przedstawiciele gatunku Homo Sapiens pojawili się na Ziemi około 7 milionów lat temu.
  ~Tomek /2016-04-26 22:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...