Informacje
 • Mija 90 lat od startu rakiety Goddarda.
  Tak Amerykanie zaczęli podbój Kosmosu

  15-03-2016 20:58 To był kamień milowy badań kosmicznych

  90 lat podboju Kosmosu przez USA

  NASA

  Dokładnie 90 lat temu, po 17 latach badań, Robert Goddard wypuścił w niebo pierwszą rakietę. Obserwując start trudno się nie uśmiechnąć, porównując do współczesnych urządzeń. Jednak mechanizm wynoszenia maszyny pozostał niezmienny.

  16 marca 1926 roku obył się historyczny, pierwszy start rakiety. W niebo wypuścił ją Robert Goddard. Próbę zaliczono do udanych, choć rakieta przeleciała zaledwie kilkanaście metrów. Wydarzenie to otworzyło wrota do podboju Wszechświata i przyczyniło się do tego, że ponad 30 lat później powstała Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA.

  Goddard stworzył prototyp rakiety, na wzór której buduje się współczesne statki kosmiczne. Mechanizm wynoszenia maszyny przez niemal sto lat pozostał taki sam. Jako napędu do rakiety użył benzyny i ciekłego tlenu. Dodał on dysze wewnątrz komory spalania silnika rakietowego. Dysze te formowały gorący gaz z komory spalania, na zewnątrz silnika. Wynalazek ten podwajał ciąg rakiety i podnosił jej sprawność.

  17 lat pracy

  Zanim jednak doszło do tego historycznego startu w 1926 roku, Goddard pracował 17 lat nad projektem maszyny. Największym problemem okazało się znalezienie sposobu zmieszania paliwa z tlenem. W przeciwnym razie nie wytworzyłaby się odpowiednia ilość energii, żeby unieść całą masę rakiety. Jak już udało się rozwiązać ten problem, pojawił się kolejny - jak dostarczać paliwo do silnika. I z tym Goddard dał sobie radę.

  "Wyglądało to niemal magicznie… bez większego hałasu, czy płomieni wokoło." Napisał w swoim dzienniku Goddard dzień po udanej próbie.

  Bez porównania

  Pierwszy start rakiety w 1926 roku narobił dużo dymu. Obiekt z impetem został wystrzelony w niebo, jednak sam lot nie trwał długo, a maszyna spadła kilkanaście metrów dalej. Liczył się jednak sam fakt wystartowania i pokonanie siły grawitacji. Wydarzenie stało się kamieniem milowym w badaniach kosmicznych. Po 90 latach rozwoju kosmonautyki start rakiety wygląda zupełnie inaczej. Ogromne maszyny wynoszą w Kosmos specjalny sprzęt, teleskopy, satelity oraz ludzi. Ale 16 marca 1926 na stałę wpisał się do historii amerykańskiej astronautyki.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju wyżu Quincy znad Rosji....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...