Informacje
 • Milion dolarów za 80 proc. tyranozaura

  21-05-2012 15:44 Już po kontrowersyjnej aukcji w Nowym Jorku
  Milion dolarów za 80 proc. tyranozaura

  Ten dinozaur poszedł pod młotek. Sprzedano go za milion dolarów

  ReutersTV

  Milion dolarów - tyle zapłacił anonimowy kolekcjoner za szkielet tyranozaura wystawiony na aukcji w Nowym Jorku. Nie obyło się bez dramatycznych zwrotów wydarzeń: rząd Mongolii na kilkadziesiąt godzin przed licytacją stwierdził, że szkielet jest jego własnością.

  Tyrannosaurus bataar jest dalekim kuzynem słynnego Tyrannosaurusa rexa - czarnego charakteru "Parku Jurajskiego" Stevena Spilberga. Gad ten ok. 75 milionów lat temu biegał po Azji, przed siedmioma laty wykopano go z piasków chińskiej części pustyni Gobi.

  Co innego twierdzi prezydent Mongolii, który uważa, że szkielet został potajemnie wywieziony z jego kraju. Polityk oprotestował aukcję i na 48 godzin przed licytacją domagał się zwrotu szkieletu. Amerykanie odrzucili roszczenie Mongołów mówiąc, że nie ma żadnych dowodów na to, że tyranozaur pochodzi z miejsca innego innego niż chińska część pustyni Gobi.

  Dobrze zachowany

  Szkielet wylicytowanego dinozaura ma ok. 2,5 metra wysokości i trochę ponad siedem metrów długości. Jego szkielet jest kompletny w 80 proc., co w rzeczywistości oznacza, że jest wyjątkowo dobrze zachowany.

  - Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet w muzeach większość szkieletów dinozaurów jest kompletnych w 50 albo nawet mniej procentach - zachwala David Herskowitz, dyrektor ds. historii naturalnej w Heritage Auctions, jednym z największych domów aukcyjnych świata. To właśnie on wystawił dinozaura na licytację.

  Od czasu odnalezienia szkieletu był on przechowywany w specyficzny sposób. Kości leżały w ziemi, w której je znaleziono i dopiero przed wystawieniem na aukcję zostały z niej oczyszczone.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • "żądać" - gdzie korektor? na urlopie?
  "Polityk oprotestował aukcję i zarządał zwrotu własności na 48 godzin przed licytacją."
  ~ortograf /2012-05-21 16:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Napływa ciepłe i suche powietrze polarne morskie z południowego zachodu....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...