Informacje
 • Na głowie myszy wyhodowali ludzką wątrobę

  04-07-2013 11:17 Zalążek organu osiągnął średnicę 5 mm

  Japońskim naukowcom udało się stworzyć funkcjonalną ludzką wątrobę z komórek macierzystych - donosi Reuters. Uczeni wierzą, że dzięki ich odkryciu ludzkie organy będą powstawać w warunkach laboratoryjnych.

  Zespół japońskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Jokohamie twierdzi, że udało się uzyskać zaledwie 5 mm ludzką wątrobę z komórek macierzystych człowieka, pobranych ze skóry.

  Badacze pobrali komórkę pluripotencjalną (zdolną do zróżnicowania się w dowolny typ komórek) i połączyli ją ze śródbłonkiem i mazenchymą. Tak powstałą strukturę przeszczepili na głowę myszy.

  Efekt zaskoczył samych naukowców. Ich mieszanka komórek zaczęła formować się w trójwymiarową grudkę, która jest wstępnym etapem rozwoju wątroby.

  Cel: powiekszyć wątrobę

  Profesor Hideki Taniguchi twierdzi jednak, że przed naukowcami długa droga, zanim skupisko komórek zamieni się w funkcjonalny organ. Naukowcy podejmą teraz próbę powiększenia organu. Jednak Taniguchi jest pewien, że w ciągu 10 lat będzie możliwe wytworzenie organów z komórek macierzystych.

  - Na świecie nie ma wystarczającej liczby organów. Jeśli udałoby nam się tworzyć ludzkie organy, to uratowalibyśmy wiele istnień - powiedział Taniguchi.

  Profesor wyjaśnił, że w przyszłości komórki macierzyste mogłyby zrewolucjonizować rynek farmaceutyczny. Leki mogłyby być testowane na stworzonych w laboratoriach organach. Tym samym udałoby się ominąć długotrwały, bardzo kosztowny i często kontrowersyjny proces testów medykamentów na zwierzętach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ehh...
  ludzie to najbardziej zwyrodniałe bestie jakie istnieja... dlaczego naukowcy nie wezmą grupy śmiałków(za odpowiednia kase znajdą ich bardzo wielu) i na nich nie robia eksperymantów? zwierze niestety nie ma wyboru...
  ~soja /2013-07-05 10:45
 • największy cel Nauki
  wyhodować na głowie czegokolwiek genitalia kobiety lub mężczyzny i żeby jeszcze można było je dowolnie powiększać !!!
  ~papuzka /2013-07-05 10:34
 • lawl
  morda wszyscy "wielce obroncy praw zwierzat". te myszy sa specjalnie hodowane zeby wlasnie na nich a nie na "zwyklych" myszach byly robione eksperymenty. co do tematu to sie jaram. japoncycy ogarniaja
  ~judasz /2013-07-04 20:41
 • mysz
  masakra!!!
  ~hala /2013-07-04 19:28
 • Ludzie, zwolnijcie!
  Jestem zwolenniczką rozwoju nauki, każdej gałęzi nauki, wiedzy; ale nie za cenę życia.
  To, że mysz nie jest człowiekiem nie oznacza, że nie cierpi. Cierpi i zapewne cierpiała kiedy komórki takiego organu były jej do mózgu wszczepiany.
  Trzeba robić wszystko by ratować ludzi, zwłaszcza, gdy idzie o życie, ale człowiek nie ma prawa wykorzystywać swojej mocy do niszczenia życia innych - w tym zwierząt. Musimy szanować naturę, a nie niszczyć ją, bo to z natury wywodzi się nasze życie.
  Głosy zwolenników testowania nowych zdobyczy nauki na zwierzętach obruszą się mówiąc: "Przecież to tylko mysz"; Cóż.. wy "tylko ludzie", każde życie ma prawo być.
  ~amber /2013-07-04 18:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...