Na księżycu Jowisza istnieje woda? Przełomem zdjęcia teleskopu z Hubble’a

Wizualizacja emitującego parę wodnego słupa na Europie - księżycu JowiszaNASA/ESA/K. Retherford/SWRI

Teleskop Hubble'a zaobserwował parę wodną nad lodowatymi polarnymi obszarami Europy - księżyca Jowisza. To pierwsze silne dowody na istnienie słupów wodnych wytryskujących spod jej powierzchni. Według naukowców są one związane z oceanem ukrytym prawdopodobnie pod lodową skorupą satelity i podlegają jego cyklowi orbitalnemu.

Już wcześniejsze wyniki badań z innych źródeł wskazywały na istnienie oceanu pod lodową skorupą pokrywającą Europę, czwarty co do wielkości księżyc Jowisza. Teraz, po wykryciu obecności pary wodnej, naukowcy nie są do końca pewni, jakie dokładnie jest jej źródło, ale uważają, że słupy wodne są najlepszym wyjaśnieniem.

Odkrycie opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma "Science Express" i ogłoszono na spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej. Jeśli dalsze obserwacje je potwierdzą, Europa okaże się drugim znanym księżycem w Układzie Słonecznym, na którym unoszą się obłoki pary wodnej.

"To niezwykle ekscytujące"

- Zdecydowanie najprostsze wyjaśnienie występowania tej pary wodnej stanowi to, że pochodzi z wodnych słupów wyrzucanych z powierzchni Europy - powiedział główny autor publikacji Lorenz Roth z Southwest Research Institute w San Antonio. - Jeżeli są one powiązane z wodami podpowierzchniowych oceanów, który według nas znajduje się pod lodową skorupą, oznacza to, że w przyszłości moglibyśmy badać skład chemiczny potencjalnie zamieszkiwalnego środowiska Europy bez przewiercania warstw lodu. To niezwykle ekscytujące - wyjaśnił.

W 2005 r. sonda Cassini wykryła strumienie pary wodnej i pyłu wydostające się z powierzchni Enceladusa - księżyca Saturna. Jednak do tej pory tylko na Europie zaobserwowano takie strumienie składające się tylko z cząsteczek gazów tworzących parę wodną, bez pyłu.

Teleskop Hubble'a wykrył ślady pary wodnej w rejonie południowego bieguna Europy - oznaczonym kolorem niebieskim (NASA/ESA/L. Roth/SWRI/University of Cologne)
Teleskop Hubble'a wykrył ślady pary wodnej w rejonie południowego bieguna Europy - oznaczonym kolorem niebieskimTeleskop Hubble'a wykrył ślady pary wodnej w rejonie południowego bieguna Europy - oznaczonym kolorem niebieskim (NASA/ESA/L. Roth/SWRI/University of Cologne)NASA/ESA/L. Roth/SWRI/University of Cologne

Rozrywane cząsteczki wody

Dowodów na słupy wodne na Europie dostarczyły obserwacje spektroskopowe Hubble'a w grudniu 2012 r. Pomiary przeprowadzone podczas zorzy polarnej pozwoliły naukowcom odróżnić cechy związane z naładowanymi cząstkami pochodzący z magnetycznej otoczki Jowisza od słupy wodne na powierzchni Europy. Dzięki temu naukowcy mogli wykluczyć bardziej egzotyczne wyjaśnienia.

W pobliżu południowego bieguna księżyca spektroskop wykrył słabe światło ultrafioletowe pochodzące od zorzy, zasilanej przez intensywne pole magnetyczne Jowisza. Wzbudzone atomy tlenu i wodoru wytwarzały zmienny blask zorzy, co dawało wyraźny znak, że są produktami rozrywania cząsteczek wody przez elektrony wzdłuż linii pola magnetycznego.

- Wykorzystaliśmy Hubble'a do granic możliwości, żeby obejrzeć tę bardzo słabą emisję. Te słupy wodne mogą być ukryte - słabe i trudne do obserwacji w świetle widzialnym - powiedział Joachim Saur z Uniwersytetu w Kolonii, główny badacz obserwacji Hubble'a i współautor publikacji o parze wodnej na Europie.

Zmienne szczeliny

Lorenz Roth sugeruje, że to długie pęknięcia na powierzchni Europy określane terminem "lineae" mogą być odpowiedzialne za odprowadzania pary wodnej na jej powierzchnię. Sonda Cassini zaobserwowała podobne szczeliny w miejscach wytryskiwania strumieni pary i pyłów na Enceladusie.

Badacze Hubble'a stwierdzili też, że intensywność słupów wodnych na Europie, podobnie jak na Enceladusie, zmienia się wraz z pozycją orbitalną księżyca. Ich aktywność wzrasta, kiedy satelita oddala się od Jowisza, nie stwierdzono natomiast ich występowania, kiedy znajduje się najbliżej swojej planety. Możliwe wyjaśnienie tej prawidłowości jest takie, że w zależności od pozycji orbitalnej siły grawitacyjne wywołują zmiany szerokości szczelin. Podczas zbliżenia do macierzystej planety są one zwężone lub zamknięte, natomiast zwiększanie odległości sprawia, ze się "rozciągają".

Według Kurta Retherforda z Southwest Research Institute ta zmienność potwierdza przypuszczenie, że na większości obszarów Europy znajduje się podpowierzchniowy ocean.

Para unosi się i opada

Zarówno na Europie, jak i na Enceladusie wytryskujące gejzery, czy też strumienie zawierają obfite ilości pary wodnej. Europa jednak ma około 12 razy silniejsze przyciąganie, dlatego tam para wodna w większości nie ulatuje w przestrzeń, jak to się dzieje na Enceladusie, ale po osiągnięciu pułapu 201 km opada z powrotem na powierzchnię. Naukowcy stawiają tezę, że to może pozostawiać obserwowane jasne akcenty w rejonie bieguna polarnego księżyca.

- Jeśli ta nowa obserwacja zostanie potwierdzona, po raz kolejny pokaże moc Teleskopu Hubble'a w otwieraniu nowych rozdziałów poszukiwań potencjalnie zamieszkiwalnych środowisk w naszym Układzie Słonecznym - podsumował John Grünsfeld z kierownictwa NASA.

Wizualizacja emitującego parę wodnego słupa na Europie - księżycu Jowisza (NASA/ESA/K. Retherford/SWRI)
Wizualizacja emitującego parę wodnego słupa na Europie - księżycu JowiszaWizualizacja emitującego parę wodnego słupa na Europie - księżycu Jowisza (NASA/ESA/K. Retherford/SWRI)NASA/ESA/K. Retherford/SWRI

Autor: js/ja / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA/ESA/K. Retherford/SWRI

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 25.04. W nocy w wielu regionach kraju popada deszcz. W dzień również będzie padać. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Warunki biometeo będą niekorzystne.

Pogoda na jutro - czwartek, 25.04. Nocą i za dnia będzie padał deszcz

Pogoda na jutro - czwartek, 25.04. Nocą i za dnia będzie padał deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Wstępne prognozy pokazują, że wolne dni przyniosą nam sporo słońca i temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundaberg w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

IMGW wydał alerty meteorologiczne. W dużej części Polski obowiązują alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami, oblodzeniem i opadami śniegu. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Ulewy przyczyniły się do śmierci co najmniej 38 osób w Kenii. Jak podały lokalne media, ponad 40 tysięcy ludzi musiało uciekać z zagrożonych terenów. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP