Informacje
 • "Na Marsie mogły istnieć warunki sprzyjające utrzymaniu się życia"

  13-03-2013 08:36 Ujawniono wyniki badań nad próbkami marsjańskiej skały
  "Na Marsie mogły istnieć warunki sprzyjające utrzymaniu się życia"

  Yellowknife Bay w kraterze Gale

  fot. NASA / film: Reuters TV

  Z tego, co wiemy na dzień dzisiejszy wynika, że na Marsie mogły istnieć warunki sprzyjające utrzymaniu się życia - wynika ze słów Michaela Meyera z NASA. We wtorek zaprezentowano wyniki badań, jakie Curiosity przeprowadził nad próbkami marsjańskiej skały.

  W ostatnich tygodniach zadaniem łazika Curiosity było badanie próbek skały, która pochodziła z odwiertu wykonanego przez niego na obszarze Yellowknife Bay - płytkiej depresji leżącej w karetrze Gale. Ponieważ Curiosity wykrył w skale takie pierwiastki, jak siarka, azot, wodór, tlen, fosfor i węgiel, badacze mają pełne prawo sądzić, że w przeszłości na Marsie mogło istnieć życie.

  - Fundamentalnym pytaniem, jakie zadaje się podczas misji Curiosity jest: czy środowisko marsjańskie sprzyjało utrzymaniu się organizmów żywych - mówi Michael Meyer z NASA. - Z tego, co wiemy na dzień dzisiejszy, odpowiedź brzmi: tak - dodaje.

  Związki chemiczne mówią same za siebie

  Curiosity wiercił nieopodal miejsca, w którym we wrześniu 2012 roku odkryto koryto starożytnej marsjańskiej rzeki. W tym wodnym środowisku, jak podkreśla NASA, mogły panować warunki sprzyjające mikroorganizmom. Pozyskana skała, będąca tzw. mułowcem, może o tym świadczyć m.in. dlatego, że składa się aż w 20 proc. z tzw. minerałów ilastych.Takie minerały są produktami reakcji chemicznych zachodzących pomiędzy wodą a minerałami magmowymi, np. oliwinami, które także odkryto na Marsie.

  Innym potwierdzeniem teorii, że na Marsie mogło istnieć życie jest fakt, że naukowcy odnaleźli w skale cały szereg związków utlenionych, nieco mniej utlenionych, a także nieutlenionych. Mowa tu na przykład o siarczanach i siarczkach.

  - Ich obecność pokazuje, że mogła tu panować energia odpowiednia do utrzymania się życia - mówi Paul Mahaffy pracujący przy misji Curiosity.

  Nie odjeżdża z Yellowknife Bay

  Jak zapowiada NASA, Curiosity spędzi w Yellowknife Bay jeszcze kilka tygodni. Będzie tam prowadzić obserwacje, które mogą zaowocować kolejnymi informacjami na temat marsjańskiego środowiska.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Teraz to, że życie istniało na marsie jest dogmatem
  i niech ktoś udowodni że nie istniało. To będzie nowa naukowa religia Marsjan-izm dogmatyczny.
  ~Hank /2013-03-13 16:27
 • a propos "Szukają, a tu nic! "
  "Szukają, a tu nic. Zamiast przyznać że życie jest wyjątkowe i ma swojego Stwórcę." - czy fakt, ze wlasciwie do konca XIX w. istnienie atomow bylo tylko przypuszczeniem, oznacza, ze nie istnialy one wczesniej? nie, oznacza to tylko tyle, ze do tego czasu nauka nie byla w stanie udowodnic jednoznacznie ich istnienia. Praca w nauce nauczyla mnie jednego - w nauce, w przeciwienstwie do religii nie ma dogmatow, nic nie jest stale i 'swiete'; to co jednego dnia jest pewnikiem, jutro moze ulec zmianie... nie rozumiem czemu ludzie religijni tak bardzo wierza w potege wspolczesnej nauki ;) przed nami jeszzce bardzo daleka droga by wyjasnic wszystkei zagadki wszechswiata... raptem dotarlismy do trzech najblizszych nam cial niebieskich, to jeszcze nie oznacza, ze gdzie indziej zycia nie ma...
  ~wmzpr /2013-03-13 16:26
 • Szukają, a tu nic!
  Jeszcze niedawno NASA twierdziła że na Marsie na pewno istnieje życie. Teraz że istniało. Jak spaceruje nad polskim Bałtykiem to znajduje po kilku chwilach kamień ze skamieniałymi w środku małymi organizmami. A oni kopią i kopią na Marsie chcąc udowodnić teorie ewolucji która głosi że "życie w odpowiednich warunkach może powstać samoistnie wszędzie". Szukają, a tu nic. Zamiast przyznać że życie jest wyjątkowe i ma swojego Stwórcę.
  ~sianowsk /2013-03-13 13:44
 • Życie na Marsie C.D.
  "A fundamental question for this mission is whether Mars COULD HAVE SUPPORTED a habitable environment," said Michael Meyer, lead scientist for NASA's Mars Exploration Program at the agency's headquarters in Washington. "From what we know now, the answer is yes."
  ~vOLTIUSZ /2013-03-13 13:40
 • Bo to z hamerykanskiego tlumaczone...
  Hamerykanom to wisi czy bylo lub moglo byc.
  Najlepszy przyklad to Irak+bomba nekluarna
  ~pajacyk /2013-03-13 12:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...