Informacje
 • Na niebie królowało słońce w aureoli. Wasze zdjęcia halo

  14-07-2017 18:03 Cud natury: tęcza wokół słońca

  Zachwycające halo wokół tarczy słońca

  Kontakt 24/ Mlyneq/ Fragles

  Wygląda jak aureola wokół słońca. Halo to rzadkie i piękne zjawisko, które cenią zarówno meteorolodzy, jak i czujni Reporterzy 24.

  Halo występuje wokół tarczy słońca lub księżyca. Może być białe, jak i mieć wszystkie barwy tęczy. Wygląda jak świetlisty pierścień, lecz gdy tylko podejdziesz kilka kroków naprzód - znika. Halo to zjawisko optyczne równie piękne, co krótkotrwałe. Naszym Reporterom 24 z całej Polski - Łeby, Warszawy i Krynicy Morskiej - udało się je utrwalić.

  Latający spodek

  Halo to złudzenie optyczne wywołane załamaniem się światła na kryształach lodu i odbiciem go wewnątrz kryształków lodu, które znajdują się w cirrostratusach - chmurach pierzastych piętra wysokiego - lub we mgle lodowej, która powstaje w bardzo niskich temperaturach. W przypadku Polski halo występuje przede wszystkim w cirrostratusach, gdyż mgły lodowe są u nas rzadkością.

  Rodzajów halo jest naprawdę wiele - czasem otaczają je towarzyszące zjawiska optyczne: świetliste parheliony lub dodatkowe tęczowe łuki. Na zdjęciach pochodzących z Kontaktu 24 możemy zaobserwować najczęściej spośród nich występujące halo 22 stopnie.

  Halo 22 stopnie to zjawisko, w którym promień okręgu lub jego fragmentu wynosi 22 stopnie, a koło wewnątrz łuku halo jest ciemniejsze niż otaczające je niebo. Jak widać na zdjęciach, kolory są słabo zarysowane - to także jedna ze szczególnych cech tego rodzaju halo.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wspomniemnie błekitnego nieba
  Chemtrails i to ewidentne niebo białe ,mleczne ..chyba niewidomy by nie zauważył tego
  ~Piotr /2017-07-14 18:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...