Informacje
 • Na niebie królowało słońce w aureoli. Wasze zdjęcia halo

  14-07-2017 18:03 Cud natury: tęcza wokół słońca

  Zachwycające halo wokół tarczy słońca

  Kontakt 24/ Mlyneq/ Fragles

  Wygląda jak aureola wokół słońca. Halo to rzadkie i piękne zjawisko, które cenią zarówno meteorolodzy, jak i czujni Reporterzy 24.

  Halo występuje wokół tarczy słońca lub księżyca. Może być białe, jak i mieć wszystkie barwy tęczy. Wygląda jak świetlisty pierścień, lecz gdy tylko podejdziesz kilka kroków naprzód - znika. Halo to zjawisko optyczne równie piękne, co krótkotrwałe. Naszym Reporterom 24 z całej Polski - Łeby, Warszawy i Krynicy Morskiej - udało się je utrwalić.

  Latający spodek

  Halo to złudzenie optyczne wywołane załamaniem się światła na kryształach lodu i odbiciem go wewnątrz kryształków lodu, które znajdują się w cirrostratusach - chmurach pierzastych piętra wysokiego - lub we mgle lodowej, która powstaje w bardzo niskich temperaturach. W przypadku Polski halo występuje przede wszystkim w cirrostratusach, gdyż mgły lodowe są u nas rzadkością.

  Rodzajów halo jest naprawdę wiele - czasem otaczają je towarzyszące zjawiska optyczne: świetliste parheliony lub dodatkowe tęczowe łuki. Na zdjęciach pochodzących z Kontaktu 24 możemy zaobserwować najczęściej spośród nich występujące halo 22 stopnie.

  Halo 22 stopnie to zjawisko, w którym promień okręgu lub jego fragmentu wynosi 22 stopnie, a koło wewnątrz łuku halo jest ciemniejsze niż otaczające je niebo. Jak widać na zdjęciach, kolory są słabo zarysowane - to także jedna ze szczególnych cech tego rodzaju halo.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wspomniemnie błekitnego nieba
  Chemtrails i to ewidentne niebo białe ,mleczne ..chyba niewidomy by nie zauważył tego
  ~Piotr /2017-07-14 18:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...