Informacje
 • Największy zespół gwiazd w pobliżu Ziemi szczegółowo zbadany

  09-01-2015 14:40 Eta Carinae jest bardzo jasnym punktem na naszym niebie

  Szczegółowe zdjęcie Era Carinae

  NASA

  Gwiazda miliony razy jaśniejsza od słońca Eta Carinae została sfotografowana za pomocą kosmicznych i naziemnych teleskopów. Takie szczegółowe obserwacje tej bardzo niestabilnej gwiazdy pomogą przewidzieć, kiedy może nastąpić eksplozja, która może być spektakularnym widokiem.

  System gwiezdny Eta Carinea jest naprawdę fenomenalny. W pobliżu naszej planety nie ma tak dużego zespołu gwiazd. Są to dwie gwiazdy krążące wokół siebie, większa jest 120 razy cięższa od słońca, a mniejsza - 30 razy. Jest to również bardzo niestabilne ciało niebieskie. W 1983 roku doszło do eksplozji, która spowodowała, że system ten stał się drugim co do jasności punktem na naszym niebie.

  Interakcje między gwiazdami Eta Carinae

  Z czasem Eta Carinae świeci coraz słabiej, ponieważ układ znalazł się w chmurze pyłowej. Procesy na Eta Carinea wyrzucają gęstą chmurę gazu i pyłu, przez co mniejsza z gwiazd była mniej widoczna. Przez dłuższy czas naukowcy debatowali, czy druga z gwiazd w ogóle istnieje. Naukowcy z NASA za pomocą teleskopu Hubble'a zaobserwowali interakcję między gwiazdami. Powstało bardzo dokładne zdjęcie Eta Carinae z otaczającą chmurą gazu i popiołu. Eksperci twierdzą, że dzięki tym obserwacjom będą w stanie znaleźć wskazówki świadczące o przyszłej eksplozji.

  Wybuch promieniowania rentgenowskiego

  Orbity obu gwiazd są wydłużone, a w momencie kiedy znajdują się najbliżej siebie, powstają wybuchy promieniowania rentgenowskiego. Do jednego takiego wyrzutu doszło w 2014 roku. Naukowcy, aby zobrazować tok myślenia, użyli drukarki 3D do tworzenia modeli systemu El Carinae na różnych etapach orbitalnych.

  Eksperci twierdzą, że kluczem do tego, co było obserwowane w ostatnich trzech zbliżeniach gwiazd, jest sposób interakcji dwóch ciał - tworzenia się chmury pyłu i i wiatru gwiazdowego.

  - Staramy się zrozumieć złożone procesy tego niezwykłego obiektu, ale długa droga jeszcze przed nami. Chcemy zrozumieć przeszłość oraz przewidzieć przyszłość - mówi dr Ted Gull z NASA, który bada El Carinae.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie na skraju niżu Zehra znad Zatoki Ryskie...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...