Informacje

 • NASA i ESA zaobserwowały fragment komety ISON. Część jądra przetrwała zbliżenie ze Słońcem

  29-11-2013 16:30

  Pierwsze informacje mówiły o tym, że ISON nawet nie osiągnęła peryhelium

  Najnowsze obserwacje NASA i ESA

  NASA/ESA/SOHO/GSFC

  Naukowcy NASA i ESA są przekonani, że część jądra komety ISON przetrwała bliskie spotkanie ze Słońcem. Na najnowszych zdjęciach wykonanych z obserwatorium należącego do obu agencji kosmicznych widać smugę, jaką kometa pozostawiła za sobą oddalając się od gwiazdy. - Wygląda, jakby jakiś fragment jądra ISON w rzeczy samej przeszedł przez koronę słoneczną i przetrwał - powiedział jeden z pracowników NASA. Zbliżenie komety do Słońca nastąpiło w czwartek wieczorem.

  Karl Battams z Centrum Obserwacji Komet NASA twierdzi, że ewentualne nekrologi wystawiane bryle skał i lodu były przedwczesne. Najnowsze obserwacje wskazują na to, że przetrwała przynajmniej część jądra komety. Obserwacji dokonało ESA/NASA Solar and Heliospheric Observatory.

  - Wygląda, jakby jakiś fragment jądra ISON w rzeczy samej przeszedł przez koronę słoneczną i przetrwał - uważa Battams, dodając, że ów fragment "ciągnie za sobą smugę pyłu i (prawdopodobnie) gazu". - Ten obiekt pojawił się na nowo, i jaśnieje. Będziemy mu się przyglądać przez kilka dni, by "wyczuć" jego zachowanie - podkreślił.

  Słowa Battamsa sugerują, że kometa mogła po prostu zniknąć z pola widzenia, co nie jest równoznaczne z jej "śmiercią". Tymczasem w czwartek, chwilę po tym, jak ISON miała osiągnąć peryhelium pojawiły się głosy, że kometa wyparowała. "Bryła lodu i skał wielkości góry wyparowała" - napisała na Twitterze NASA Solar System. "Jak Ikar, kometa ISON mogła przelecieć zbyt blisko Słońca" - podała NASA.

  Naprawdę "wyparowała"?

  Już wcześniej NASA podała, że obserwatoria słoneczne nie widzą komety. Początkowo spekulowano, że to przez jasność Słońca, komety nie widać, ale wynurzy się ona po jakimś czasie. Ok. godz. 21.25 NASA Solar System podała, że kometa rozpadła się.

  Potem jednak naukowcy z NASA zaczęli mieć wątpliwości. W internecie zamieścili zdjęcie Słońca z jasną smugą po jego prawej stronie. "Może to kawałek ISON" - napisali na Twitterze pod fotografią.

  Kometa ISON

  Od kiedy astronomowie zauważyli 21 września ubiegłego roku na niebie kometę ISON, wszystkie obserwatoria świata śledziły jej lot. Nazywana jest kometą stulecia, ponieważ według naukowców miała szansę stać najjaśniejszym obiektem na niebie. "Astronomy Now", największy brytyjski magazyn astronomiczny, nazwał oczekiwanie na pojawienie się komety "zdarzeniem, które dzieje się raz w życiu cywilizacji", które może przyćmić słynną kometę Hale'a-Boppa z 1997 roku.

  CZYTAJ: Gdzie i kiedy przyglądać się "komecie stulecia"?

  Wzbudziła ogromne zainteresowanie

  Czat "na żywo" z ekspertami NASA mogliście obejrzeć na tvnmeteo.pl. W trakcie transmisji dzięki portalom społecznościowym można było zadawać pytania astronomom i naukowcom Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jest ISON nadal zaskakuje
  Kometa ISON ma się dobrze po mocnym zbliżeniu do słoneczka tylko że jest po termicznej kąpieli i dlatego ma krótki warkocz oraz jest szczuplejsza bardzo sucha i mocno nagrzana a i zmieniła o 20% trajektorie i dlatego na Mikołaja już będzie widoczna w swojej okazałości a na Boże Narodzenie będzie najjaśniejszym obiektem z warkoczem widocznym na sklepieniu niebieskim który zapowie bardzo ciekawe zjawiska i niezwykłe występujące na niebie w okresie kolędowania Trzech Króli, a w okresie Wielkiej Nocy zderzy się z CERES.
  ~NATURA /2013-12-01 10:47
 • re: kometa
  "duże prawdopodobieństwo ze uderzy w Marsa"
  Ta... a jeszcze większe że uderzy Cię w czoło. Ona teraz leci ponad płaszczyzną orbity Ziemii i Marsa, czyli mijając Słońce wyleciała w "górę".
  ~bezznaczenia /2013-11-30 13:23
 • kometa
  Nic nie wyparowało, kometa wyleciała z drugiej strony i będzie przelatywać niedaleko Ziemi, w połowie grudnia będzie bardzo dobrze widoczna, duże prawdopodobieństwo ze uderzy w Marsa
  ~HEC /2013-11-30 10:34
 • KOMETA ISON
  Zobaczcie na symbolikę komety ISON. Została uznana przez wszystkich [NASA, ESA, astronomowie amatorzy] za "martwą" po przelocie jeszcze przed peryferium. Jednakże ku zaskoczeniu wszystkich ponownie się pojawiła, ["zmartwychwstała"]. Czy to nie nawiązanie do Jezusa? Kometa ISON ("Ja Syn" zupełnie jak "Syn Boży") wszystkich zaskoczyla. Prawdopodobnie będzie widoczna jeszcze 24 grudnia jako gwiazda betlejemska [tak mówiono wczesniej], na niebie łącznie są widoczne trzy komety [święta trójca?] Czy nie za dużo tych zbiegów okoliczności? pozdrawiam, Kamil K.
  ~Kamil /2013-11-30 10:15
 • 29 grudzien - wtedy bedzie wszystko jasne
  zatem możecie poczekać 29 dni i przestać żreć się nawzajem
  ~Willgraf /2013-11-30 10:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

Ciepłe powietrze wypchnie z Polski zimno. ...