Informacje
 • Naukowcy stworzyli pelerynę niewidkę

  12-11-2012 15:30 Udany eksperyment z niewidzialnością

  Część peleryny niewidki

  Duke University

  Amerykańscy badacze sprawili, że cylinder stał się niewidzialny. Udało im się to dzięki przykryciu przedmiotu specjalnym płaszczem - swoistą peleryną niewidką.

  Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się uczynić przedmiot niewidzialnym. Badacze sprawili, że cylinder o wysokości centymetra i średnicy 7,5 cm zniknął.

  Drobny haczyk tkwi jednak w określeniu tej niewidzialności. Nie chodzi bowiem o światło widzialne, a tzw. mikrofale, czyli fale elektromagnetyczne wykorzystywane m.in. przez radary.

  Pionierzy

  Po tym, jak w 2006 roku John Pendry z Imperial College of London oraz David Schurig i David Smith z Duke University w Durham (Karolina Północna, USA) opublikowali w magazynie "Science" teorię optyki transformacyjnej oraz zademonstrowali jej założenia używając mikrofal, raz po raz dochodziło do prób uczynienia czegoś niewidzialnym. Nikomu się to jednak nie udało, ponieważ wszystkie przedmioty odbijały padające na nie światło. To czyniło całą sztuczkę niekompletną.

  Ulepszona peleryna

  Teraz David Smith oraz jego kolega z Duke University Nathan Landy pokazali całemu naukowemu światu, jak sprawić, by przedmiot zniknął i opublikowali wyniki swego eksperymentu na łamach "Nature Materials". Po pierwsze poprawili sposób, w jaki krawędzie peleryny niewidki układają się, upewniając się, że światło nie zostanie odbite, kiedy będzie wędrowało wokół płaszcza. Użyli do tego materiału o strukturze diamentu, który prowadził światło dokładnie wokół cylindra - wysokiego na centymetr i mającego średnicę 7,5 cm. Dzięki temu stał się on niewidzialny.

  Ma wady

  Niestety, sztuczka Smitha i Landy'ego ma pewien mankament. Sprawia bowiem, że przedmiot jest niewidzialny, ale tylko z jednej strony.

  - To trochę jak z ludźmi-kartami z "Alicji w krainie czarów" - mówi Smith. - Jeśli odwrócą się do nas bokiem, będą niewidzialni. Kiedy jednak popatrzymy na nich z innej perspektywy, zobaczymy ich - tłumaczy badacz.

  Długa droga

  Nim badania sprawią, że przedmioty wokół nas zaczną znikać, minie jednak jeszcze sporo czasu. Na razie niewidzialność dotyczy bowiem mikrofal, a nie światła widzialnego i przystosowanie rozwiązań naukowców do tego rodzaju światła nie będzie łatwe. Nawet jeśli to nie uda się w najbliższym czasie, technologie mogą zostać wykorzystane tam, gdzie mikrofale odgrywają ważną rolę - np. w telekomunikacji czy w działaniu radarów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ad. "To jest info z 2009 r."
  Szanowny L108, dziękujemy za czujność i uważne śledzenie naszego portalu. Musimy jednak zaznaczyć, że w artykule zamieszczone zostały najświeższe informacje, opublikowane w magazynie naukowym "Nature Materials", a przytoczone przez serwis BBC News. Informacje z 2009 r. dotyczyły podobnej technologii wynalezionej przez naukowców z Uniwersytetu Berkeley, która jednak odbijała część fal, nie zapewniając tym samym pełnej niewidzialności. Serdeczne pozdrowienia!
  Redakcja TVN Meteo /2012-11-14 18:46
 • test
  test
  ~test /2012-11-14 18:09
 • nowy natuire
  nowy numer Nature Materials, tam jest wiadomoscc. w 2009 byl fake
  ~tera /2012-11-14 10:31
 • Pytanie
  Czy to było nagrywane zmywarką?
  ~Tomson /2012-11-13 13:21
 • BRAVO!
  BRAVO TVN!
  news nie z tej ziemi.
  ~Jogi /2012-11-13 12:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...