Informacje
 • Nie lubimy, gdy roboty "cierpią"

  24-04-2013 17:38 Roboty potrafią generować w nas ludzkie uczucia
  Nie lubimy, gdy roboty "cierpią"

  Roboty generują w nas ludzkie uczucia

  Shutterstock

  Roboty potrafią generować w nas ludzkie uczucia. Okazało się, że na ich krzywdę reagujemy podobnie, jak na krzywdę ludzką. Proces współodczuwania w stosunku do sztucznej inteligencji potrwa jednak długo, bo wciąż traktujemy ją jako rzecz.

  Roboty coraz częściej towarzyszą nas w codziennym życiu. W Europie nie jest to tak widoczne jak w Azji Wschodniej, np. w Korei Południowej czy Japonii, gdzie robotyzacja jest o wiele bardziej zaawanoswana. Obecność sztucznej inteligencji musi generować w nas jakieś uczucia, twierdzą eksperci. Najnowsze badania dowodzą, że te uczucia są podobne do tych, jakie odczuwamy w stosunku do ludzi.

  Robotów się nie bije

  W dwóch eksperymentach naukowych na Uniwersytetcie Duisburg-Essen w Niemczech badano, jak wolontariusze reagowali na roboty na poziomie emocjonalnym i neurologicznym. W pierwszym przypadku pokazano im film, na którym człowiek traktował robota o wyglądzie małego dinozaura w sposób troskliwy lub agresywny. Zabawka była przytulana i łaskotana lub bita i ciskana o ziemię. Po obejrzeniu filmów naukowcy sprawdzili poziom pobudzenia fizjologicznego u wolontariuszy na podstawie przewodnictwa elektryczności przez skórę. Kiedy przeżywamy silne emocje, pocimy się więcej, a przewodnictwo skóry zwięsza się. Okazało się, że przewodnictwo skóry u wolontatiuszy wzrosło po obejrzeniu filmów o maltretowaniu dinozaura.

  Ludzie bliżsi sercu

  W drugim eksperymencie monitorowano mózgi wolontariuszy za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonasu jądrowego podczas oglądania dwóch typów filmow. Na pierwszym mężczyzna bił kobietę, a następnie próbował udusić ją sznurkiem albo plastikowym workiem. Na drugiem robił to samo, ale w stosunku do robota-dinozaura.

  Okazało się, że obydwa filmy doprowadzily do podobnych wzorców aktywności neuronalnej w regionach mózgu, w których przetwarzane emocje. Jednak mózg wolonatariuszy był bardziej pobudzony, gdy oglądali film z udziałem maltretowanej kobiety niż robota.

  - Sugeruje to większą empatię wobec człowieka - mówi główny autor badania, Astrid Rosenthal-von der Pütten Uniwersytetu Duisburg-Essen, w Niemczech.

  Oswoić roboty

  - To, że wolontariusze wykazali empatię dla robota nie jest zaskakujące, ponieważ robot wyglądał i zachowywał się jak zwierzę - twierdzi konstruktor robotów Alexander Reben.

  Ekspert uważa, że ludzie coraź śmielej będą współodczuwać z robotami i porownuje zjawisko do oswajania psów.

  - Psy najpierw były zwierzętami hodowlanymi, potem zaczęły służyć do towarzystwa. Oswajanie trwało tysiąclecia. Myślę, że to samo zrobimy z robotami - mówi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami ciepły tydzień, a na przełomie maja i czerwca może być wręcz gorąco....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Axel znad Czech. ...