Informacje
 • Nie zostanie stekiem na czyimś talerzu. Krowa uciekła przed rzezią i pozostaje nieuchwytna

  27-01-2018 16:32 Hermien żyje w lesie

  Walecznej krowie udało się uniknąć śmierci w rzeźni. Uciekła z transportu zmierzającego w tamtym kierunku. Od sześciu tygodni pozostaje nieuchwytna.

  Być może słyszeliście o słynnej polskiej krowie-uciekinierce, która wybrała życie z żubrami. Od ponad trzech miesięcy żyje ze swoimi krewniakami w stadzie i najwyraźniej ma się dobrze. Nie jest to odosobniony przypadek.

  Holenderska przedstawicielka tego gatunku również dała dyla ku wolności. Kierowały nią jednak inne pobudki - nie opuściła swojego właściciela, lecz walczyła o życie. Właśnie była wieziona na rzeź.

  Ucieczka w walce o życie

  Wszystko wydarzyło się w okolicy miasta Lettele (holenderska prowincja Overijssel). Hermien - tak nazwano uciekinierkę - od sześciu tygodni żyje w lesie i ma się całkiem dobrze. Ona, jej siostra oraz 15 innych krów rasy Limousine należały do jednego z okolicznych farmerów Hermana Janssena.

  Krowy miały być przetransportowane do rzeźni, gdzie czekały je dwa miesiące karmienia specjalną paszą, a następnie śmierć. Z pojazdu uciekła nie tylko Hermien, ale również jej siostra. Razem pokonały kilka kilometrów. Namierzono je dopiero, gdy przekraczały ruchliwą drogę - zawiadomiono wtedy policję.

  - Przez całe moje życie miałem zwierzęta, ale nigdy nie doświadczyłem czegoś takiego. Zwierzę wydaje się nerwowe, jednak ona nie jest niegrzeczna i zupełnie nieszkodliwa dla ludzi. Ukrywa się w lesie, nie możemy jej stamtąd wydostać - powiedział farmer.

  Aż trzech dawek środka uspokajającego potrzebował weterynarz, aby powalić siostrę Hermien. Sama Hermien pozostała na wolności. W całą sytuację zaangażowała się również holenderska Partia na rzecz Zwierząt (PvdD). Uruchomiła zbiórkę funduszy na ratunek krowie.

  Wciąż nieuchwytna

  W nocy po ucieczce podjęto kolejną próbę złapania Hermien. Zauważono ją zbliżającą się do innej farmy, najwyraźniej szukała pożywienia. Wysiłki jednak spaliły na panewce - krowa nie dała się schwytać nawet po wabieniu jedzeniem i próbie użycia środków nasennych.

  W przyszłym tygodniu weterynarz uzbrojony w strzałki ze środkiem uspokajającym ponowi próbę złapania walecznej krowy.

  - Ta krowa uciekła i docieka swoich naturalnych praw do swobodnego życia w przyrodzie - przekonywał Erno Eskens, filozof praw zwierząt.

  Janssen zaś zaznaczył, że jeżeli krowę uda się pochwycić, może zostać przekazana jednej z fundacji, która się nią zaopiekuje. Uwalni się ją tym samym od perspektywy zostania stekiem na czyimś talerzu.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Waleczna krowa
  Ta krowa ma więcej instynktu zachowawczego niż nasi politycy i inne "elyty". Bierzmy z niej przykład! Też nie róbmy z siebie bydła rzeźnego :)
  ~Fox Mulder /2018-02-17 10:06
 • Krowożercy
  Ciekawe, wszyscy bronią biednej krowy, a w McDonaldzie pewnie każdy był i jadł kanapkę z jej siostry;)
  ~Tomaszo /2018-02-09 21:50
 • dzielna krowa
  A to wredny typ z tego bambra. Zostaw tą krowę w spokoju morderco!!!
  ~tad /2018-01-29 13:19
 • aj aj aj
  Krowy do boju ! Walczcie o wolność !
  ~psik /2018-01-28 14:25
 • Krowa
  brawo krowa bohater
  ~Robert /2018-01-28 12:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...