Informacje
 • Niedźwiedź Wojtek bohaterem Wojska Polskiego. Podczas wojny nosił amunicję

  02-12-2014 19:00 2 grudnia mija 51 lat od śmierci kaprala Wojtka
  Niedźwiedź Wojtek bohaterem Wojska Polskiego. Podczas wojny nosił amunicję

  Niedźwiedź Wojtek w trakcie "zapasów"

  Wikimedia Commons

  W czasie II Wojny Światowej polskim żołnierzom z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim dowodzonym przez generała Władysława Andersa, towarzyszyło niezwykłe zwierzę. Do szeregów wstąpił niedźwiedź. Zwierzę spało, spożywało posiłki i brało udział w bitwach razem z żołnierzami.

  51 lat temu zdechł kapral niedźwiedź Wojtek. Zwierzak urodził się w 1941 roku w okolicach Hamadan w Persji.

  Adopcja niedźwiadka

  W kwietniu 1942 roku polscy żołnierze z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim, który dowodzony był przez generała Andersa, podczas podróży do Palestyny odkupili małego niedźwiadka od napotkanego chłopca.

  Niedźwiedź Wojtek karmiony był przez żołnierzy mlekiem, prosto z butelki po wódce. Słyszy się legendy, że zwierzak potem bardzo lubił tego typu trunki.

  Kapral Wojtek

  Przez Wojsko Polskie został mu nadany tytuł kaprala. Wojtek, gdy dorósł, wraz z żołnierzami brał udział między innymi w bitwie pod Monte Cassino. Podczas tego wydarzenia pomagał Polakom nosić skrzynie z amunicją. Od tamtej pory niedźwiedź stał się symbolem 22. Kompanii.

  22. Kompania stała się jego rodziną

  Wojtek był łagodny, nigdy nie doszło do aktu agresji z jego strony. Opiekunowie byli dla niego jak rodzina. Niedźwiedź, kiedy był młody, spał z żołnierzami pod jednym dachem, a gdy podrósł została dla niego przeznaczona duża skrzynia. Według opowieści zwierzak nie lubił sam spać i przychodził się przytulić na żołnierską pryczę. Ulubionym zajęciem niedźwiedzia była jazda wojskową ciężarówką. Najlepiej się czuł w szoferce. Dodatkowo uprawiał z żołnierzami "zapasy", które z reguły wygrywał, a przegranego zawsze pocieszał liźnięciem.

  Niedźwiedź przeniesiony do Szkocji

  Po skończonej wojnie cała Kompania została przeniesiona do Glasgow w Szkocji. Wojtek stał się maskotką wszystkich żołnierzy, a także mieszkańców okolicy.

  Żołnierze po zakończonej wojnie mogli wracać do domów. Zapadła decyzja, że Wojtek zamieszka w zoo w Edynburgu.

  Miś nie został jednak sam, gdyż żołnierze co rusz go odwiedzali. Często, ku zdziwieniu zwiedzających, wojskowi przeskakiwali ogrodzenie, żeby bezpośrednio pobyć ze zwierzęciem. Wraz z mijającymi latami zainteresowanie Wojtkiem malało. Zwierzę stawało się osowiałe, prawdopodobnie z tęsknoty za znajomymi twarzami.

  Kapral Wojtek odszedł w grudniu 1963 roku. Przeżył dwadzieścia dwa lata.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wojtek
  los smutny jak na polsliego zolnierza przystalo zolnerza tulacza
  a oni naprawde ne wiedzieli co z nim zrobic oni jak on sam nie mieli dachu nad glowa
  ~lexprim /2014-12-23 02:18
 • Wojtek
  Ludzie, dlaczego tak żle oceniacie tych co oddali Wojtka? Przecież oni musieli włóczyć się po świecie nie mogąc wrócić do Polski. To również ich dramat.
  ~iga /2014-12-03 15:52
 • mis
  dla mnie to piekne ze strony misia dawal z siebie wszystko,byl wolny moze nawet czul sie jak czlowiek,jedna ludzie jak zwykle okazali sie egoistami zrobil swoje i jak byl juz niepotrzebny to zamkli go za kratami to mozna bylo przewidziec ze niedzwiec tego nie przezyje tesknil za ludzmi i wolnoscia,mozna bylo inaczej aletak jest z ludzmi do dzis poki maja jakis pozytek to kochaja a jak nieprzydatny to pozbywaja sie jak smiecia,bardzo mi zal ze tak smutno skonczylo sie dla tego wspanialego misia,
  ~schilo2 /2014-12-03 09:33
 • .
  @michael3003
  Wojtek jest taką alegorią polskiego żołnierza po IIWŚ.
  ~Kubok /2014-12-03 06:19
 • Woitek bohater
  Poczytajcie jego przygody.Polecam
  ~artie /2014-12-03 00:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...