Informacje

 • Nieziemska perspektywa.
  Śnieg na Saharze widziany z satelity

  12-01-2018 13:14

  Niecodzienny widok nawet z takiej perspektywy

  Śnieg na Saharze Foto: NASA | Video: TVN24

  To drugi raz w ciągu trzech lat, kiedy niedaleko algierskiego miasta Ain Sefra spadł śnieg. Zdjęcia ośnieżonych wydm powstały dzięki satelicie Landsat 8.

  W poniedziałek dzięki znajdującemu się na satelicie Landsat 8 urządzeniu uzyskującym obrazy stereoskopowe OLI (Operational Land Imager) otrzymaliśmy piękne zdjęcia zabielonych wydm na pistyni.

  Pierwsze zdjęcie powstało po nałożeniu landsatowskiego zdjęcia na numeryczny model terenu. Drugie i trzecie to zbliżenia regionu zrobione w nadirze.

  Nadir to punkt przeciwległy do zenitu, znajdujący się najniżej w sferze niebieskiej.

  To drugi raz w ciągu trzech lat, kiedy niedaleko algierskiego miasta Ain Sefra spadł śnieg. Co warto zaznaczyć - miasto leży w północnej części Sahary.

   

  Śniegu na Saharze więcej niż w Polsce

  W niedzielę w okolicy miasta spadło około 40 centymetrów śniegu. Zaczął sypać wczesnym rankiem. Mieszkańcy byli najwyraźniej zadowoleni z takiej pogody - chętnie spacerowali po zabielonych wydmach. Wcześniej w regionie biało zrobiło się w styczniu ubiegłego roku, kiedy to pokrywa śnieżna sięgała metra. Dzieci mogły nawet lepić bałwany. Na środku pustyni.

  Średnia temperatura w styczniu dla okolic Ain Sefra wynosi 6-12 stopni Celsjusza. W lipcu termometry pokazują do 38 st. C. Należy również zaznaczyć, że miasto leży na wysokości przekraczającej tysiąc metrów nad poziomem morza.

  Jak mówił w piątek prezenter pogody TVN Meteo Tomasz Wasilewski, tego dnia przy Ain Sefra spadło więcej śniegu niż w tym roku w zachodniej Polsce.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie na skraju wyżu znad Rosji....