Informacje

 • Nowe wyliczenia ws. gwiazdy Gliese. Będzie znacznie bliżej, niż zakładano

  25-12-2016 15:07

  W kierunku Ziemi mogą polecieć komety

  Nowe wyliczenia ws. gwiazdy Gliese. Będzie znacznie bliżej, niż zakładano

  W stronę Układu Słonecznego zmierza gwiazda

  Shutterstock

  W stronę Układu Słonecznego zmierza gwiazda. Według naukowców, minie ona nasz układ planetarny, jednak będzie znacznie bliżej, niż początkowo zakładano. Może przez to wysłać w naszą stronę rój komet.

  Gwiazda Gliese 710 ma minąć Układ Słoneczny za 1,36 mln lat. Według polskich badaczy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, odległość która będzie ją od nas dzielić, może być pięć razy mniejsza, niż zakładano do tej pory.

  Ponad milion lat

  Gliese 710, która ma minąć Układ Słoneczny za 1,36 mln lat, jest o połowę mniejsza od Słońca i znajduje się obecnie w odległości 64 lat świetlnych od Ziemi. Zmierza w naszą stronę i kiedy najbardziej zbliży się do Układu Słonecznego, będzie o 77 dni świetlnych od niego. To dystans odpowiadający 13365 j.a. (1 jednostka astronomiczna to odległość od Ziemi do Słońca, czyli 149597871 km).

  Według polskich astronomów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - Filipa Berskiego i Piotra Dybczyńskiego - odległość, która będzie dzielić od nas gwiazdę, może być pięć razy mniejsza, niż myślano do tej pory.

  Sonda Gaia

  Naukowcy byli w stanie podać nowe, aktualniejsze informacje dzięki obliczeniom wykonanym przez sondę kosmiczną Gaia, należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Satelita Gaia sporządza bardzo dokładne trójwymiarowe mapy Drogi Mlecznej i każdej gwiazdy, która się w niej znajduje.

  Może wydawać się, że jest to bardzo duża odległość, jednak gwiazda znajdzie się w obszarze Obłoku Oorta, gdzie mieszczą się komety otaczające nasz układ planetarny. Obszar, na którym znajdują się komety rozciąga się od 5 tys. do 200 tys. j.a. Jest więc prawdopodobne, że gdy gwiazda zakłóci ten obszar, niektóre z kosmicznych skał polecą w naszą stronę.

  Deszcz komet

  - Gliese 710 spowoduje zauważalny deszcz komet o średniej gęstości około dziesięciu komet na rok, trwający od trzech do czterech milionów lat - mówią naukowcy. - Z naszych obliczeń wynika, że możemy się spodziewać, iż ta gwiazda będzie miała największy wpływ na obiekty w Obłoku Oorta w ciągu najbliższych 10 mln lat. Nawet w ciągu ostatnich kilku milionów lat w pobliżu Słońca nie pojawił się żaden tak istotny obiekt - dodają.

  Nie do końca wiadomo, jak to wydarzenie wpłynie na Układ Słoneczny. Jeśli na Ziemi wciąż będą ludzie, najprawdopodobniej zauważą kolejną kometę lub dwie. Zazwyczaj jednak Jowisz i jego pole grawitacyjne przechwytują tego typu obiekty.

  Dobiegła końca misja sondy Rosetta. Celowo rozbiła się o powierzchnię komety 67P. Zderzenie nastąpiło 30 września 2016 roku, około godziny 12.40 naszego czasu. Sonda ukończyła swoją misję po 12 latach i przebyciu ponad 6 miliardów kilometrów. Obejrzyj wideo:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • My glupcy...
  Do tej pory postaramy się zniszczyć życie na Ziemi wiele razy.Ludzie w tych staraniach nie ustaną.
  naturek /2017-09-27 18:51
 • już za 1,36 mln lat?
  a miałem jeszcze tyle rzeczy do zrobienia w życiu!
  ~S4a /2016-12-27 13:01
 • ciezko bedzie
  Bede musial sie spiac by tego momentu doczekac. Moze sie uda.
  objektywny /2016-12-26 11:17
 • technologia!
  Za 1,36mln lat, jeśli do tej pory ie dokonamy samozagłady, będziemy mo0gli strącić te asteroidy jak pyłki.
  ~Wyborca PO /2016-12-26 09:47
 • oblok Oorta?
  piszą o kometach z Obłoku Oorta, a jak dotychczas istnienie tego obłoku to tylko hipoteza. Równie dobrze można zakładać, że wokół gwiazdy krążą planety, a na nich mieszkają kosmici, którzy już świętują przyszłe spotkanie bliskiego stopnia.
  oset /2016-12-25 19:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...