Informacje

 • Nowo narodzone prosię ziemne skradnie wasze serca

  12-03-2016 16:39

  Mrównik to rzadki ssak

  W hiszpańskim zoo na świat przyszedł mrównik afrykański

  Bioparc Valencia

  Mały kangurek? Nie, to mrównik afrykański, czyli prosię ziemne. Ten rzadki ssak przyszedł na świat w jednym z hiszpańskich ogrodów zoologicznych. Malec jest pod stałą opieką zarówno matki, jak i pracowników placówki.

  W zoo Bioparc w Walencji we wschodniej Hiszpanii czwartego marca na świat przyszedł przedstawiciel rzadkiego gatunku ssaka. Jest to mrównik afrykański. Maluch cały czas przebywa z matką. Z racji tego, że zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia, matka małego mrównika w dzień śpi. Wtedy malcem opiekują się pracownicy ogrodu zoologicznego. Dają mu jeść co dwie godziny i pielęgnują jego skórę, ponieważ wymaga ona odpowiedniego nawilżenia.

  Prosię ziemne

  Mrównik afrykański znany jest też jako prosię ziemne. To gatunek łożyskowca z rodziny mrównikowatych. Mrównik afrykański w naturalnym środowisku występuje w Afryce na sawannie. Zwierzę to prowadzi samotniczy tryb życia.

  Długość ciała osobnika średnio wynosi 160 centymetrów, a ogon dodaje kolejne 55 cm. Waga dorosłego osobnika dochodzi do 65 kg. Mrówniki żywią się mrówkami lub termitami. Mrównik jest zwierzęciem aktywnym nocą. Kopie nory długości do 10 m. Ma sztywną sierść i charakterystyczny wygięty ku górze grzbiet. W nosie rosną mu gęste włosy, chroniące przed zatkaniem w czasie kopania.

  Co ciekawe - zwierzę to nie ma nic wspólnego z powszechnie znanym mrówkojadem, który występuje w Ameryce Południowej, Środkowej i w północnych regionach Ameryki Południowej. Należą do ssaków z rodziny łożyskowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...