Informacje
 • Nowy kalkulator wieku psa

  21-11-2019 09:01 Sprawdź, ile lat ma Twój pupil w ludzkim wymiarze
  Opracowano metodę, jak obliczyć wiek psa Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Zespół amerykańskich naukowców opracował nowy wzór matematyczny, który dokładnie wylicza wiek psa w odniesieniu do wieku człowieka. Dzięki temu właściciel będzie wiedział, na jakim etapie rozwoju, odpowiadającego ludzkim kategoriom, jest jego pupil.

  Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego w Kalifornii i Uniwersytetu w Pittsburghu w Pensylwanii opracowali wzór na obliczenie wieku psa w ludzkich kategoriach. Jest on bardziej skomplikowany niż pomnożenie wieku liczonego od momentu narodzin przez siedem, jak robiono do tej pory.

  Etapy życia psa i człowieka się pokrywają

  Naukowcy zbadali metylację DNA, czyli modyfikacje chemiczne niektórych segmentów DNA, w obrębie 104 genomów pobranych od labradorów w wieku od czterech tygodni do 16 lat. Metylacja może ujawnić wpływ czynników zewnętrznych, na przykład stylu życia, na DNA u ludzi. Ponieważ, jak podkreślają badacze, zwierzęta także doświadczają metylacji DNA, można było opracować pozwalający śledzić wiek biologiczny psów zegar epigeneteczny. Na jego podstawie stworzono algorytm, który pomoże wyliczyć właścicielom faktyczny wiek ich pupili: należy pomnożyć logarytm naturalny właściwego wieku psa przez 16, a następnie dodać 31. Logarytm naturalny najłatwiej wyciągnąć za pomocą kalkulatora, gdzie oznaczony jest symbolem ln. Wzór wygląda więc następująco: ln(wiek faktyczny psa) x 16 + 31.

  Początkowo psy starzeją się bardzo szybko

  Psi zegar epigenetyczny tyka na początku znacznie szybciej niż ludzki, a później spowalnia: roczny pies ma 31 lat, dwuletni pies to 42-latek, trzyletni to 48-latek, czteroletni ma 53 lata, sześcioletni 59 lat, a siedmioletni - 62 lata.

  Na podstawie danych z metylacji można także stwierdzić, że etapy życia psów i ludzi pokrywają się ze sobą. Na przykład 7-tygodniowy szczeniak byłby odpowiednikiem 9-miesięcznego dziecka, oboje w tym wieku zaczynają ząbkować. Wzór pasuje również do średniej długości życia labradora, która wynosi 12 lat i człowieka (70 lat).

  - Pokazano, że wraz z wiekiem następuje stopniowy wzrost metylacji DNA u obu gatunków - mówi Steve Austad, biolog ewolucyjny i ekspert ds. starzenia się z Uniwersytetu Alabama w Birmingham. Według niego, metoda ta może przynieść ciekawe rezultaty, jeśli zostanie zastosowana do takich kwestii, jak różna długość życia różnych ras psów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Co to jest logarytm :D
  jeżeli mój pies ma 4 lata to ... mnożę 4 razy 16 plus 31? czyli mój czteroletni pies ma 95 lat? To jak będzie miał 8 lat to będzie miał aż 159... Albo nie rozumiem matematyki albo tego co jest w artykule... a zgodnie z nim... "stworzono algorytm, który pomoże wyliczyć właścicielom faktyczny wiek ich pupili: należy pomnożyć logarytm naturalny właściwego wieku psa przez 16, a następnie dodać 31. Logarytm naturalny najłatwiej wyciągnąć za pomocą kalkulatora, gdzie oznaczony jest symbolem ln. Wzór wygląda więc następująco: ln(wiek faktyczny psa) x 16 + 31."

  ~bez matmy /2019-11-21 22:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...