Informacje
 • Obama chce przyjrzeć się mózgowi. Przeznaczy na to 100 mln dolarów

  03-04-2013 07:18 Badania mają pozwolić wyjaśnić związki funkcji mózgu z zachowaniami

  Barack Obama chce lepiej poznać ludzki mózg. Jego administracja przeznaczy na badania 100 mln dol. Chodzi przede wszystkim o zbadanie relacji między procesami, jakie zachodzą w mózgu, a zachowaniami, jakie te procesy generują.

  Biały Dom zaprezentował we wtorek szczegóły nowej inicjatywy badawczej. Chodzi o lepsze poznanie ludzkiego mózgu celem efektywniejszego leczenia choroby Alzheimera, Parkinsona czy innych zaburzeń, jak np. autyzm.

  Inicjatywa będzie finansowana z budżetu na 2014 r., jeśli zgodzi się na to Kongres USA. Ma kosztować podatników 100 mln dol.

  "Dużo tajemnic do odkrycia"

  Projekt badawczy znany jest pod nazwą BRAIN (ang. mózg, a zarazem skrót od: Brain Research through Advancing Innovative Neurotechnologies - badania mózgu poprzez rozwój innowacyjnych neurotechnologii). Ma doprowadzić do powstania nowych technologii rejestrowania aktywności elektrycznej pojedynczych komórek oraz złożonych układów nerwowych w mózgu.

  Jeśli się powiedzie, może doprowadzić do postępu w leczeniu takich schorzeń jak choroba Alzheimera, padaczka czy traumatyczne uszkodzenia mózgu.

  Chcą poprawić życie miliardom

  - Mamy szansę poprawić życie nie tylko milionom, ale miliardom ludzi na całym świeci - mówił Obama, prezentując inicjatywę w Białym Domu w towarzystwie naukowców zaangażowanych w projekt BRAIN. Przekonywał, że inicjatywa ta stworzy wiele nowych miejsc pracy.

  - Już potrafimy rozróżniać oddalone o lata świetlne galaktyki, badać cząsteczki mniejsze od atomu. Ale jeśli chodzi o mózg, jest wciąż ogromnie dużo tajemnic do okrycia.(...) Inicjatywa BRAIN ma udostępnić naukowcom narzędzia, które pozwolą uzyskać dynamiczny obraz działania mózgu, by można było lepiej zrozumieć, jak myślimy, uczymy się i zapamiętujemy. Ta wiedza będzie mogła być dalej wykorzystana - dodał prezydent.

  W inicjatywę mają być zaangażowane zarówno agencje rządowe (w tym Krajowy Instytut Zdrowia i Krajowa Fundacja Badawcza), jak i prywatne instytucje - firmy, instytuty badawcze i uniwersytety. Przewodniczącymi grupy roboczej, która określi dokładne cele projektu, zostali Cornelia Bargmann z Uniwersytetu Rockefellera oraz William Newsome z Uniwersytetu Stanforda.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • mozg
  zeby wszyscy mysleli globalnie ......trzeba zmodyfikowac ludzi
  ~adasek /2013-04-04 08:06
 • Niezła kasa
  Za taką kasę to ja sam mu wszystko o moim mózgu opowiem. Będzie szybciej, no powiedzmy, że dostanie 15 % rabatu. Oczywiście wszystko na umowę śmieciową a potem się ja potarga!!!
  ~lukas /2013-04-03 19:01
 • Okej
  Chyba lepiej wydawać pieniądze na badanie naukowe, niż zajmować się ogłupiającą religią, obrażaniem rzekomych uczuć religijnych i dawaniem kasy na kościół ;)
  ~Racjonalny /2013-04-03 01:44
 • Zastanów się.
  To tylko przykrywka do ?
  ~zebek /2013-04-02 19:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...