Informacje
 • Obecność raków oznacza czystą wodę? Niekoniecznie

  24-03-2019 11:40 W polskich wodach żyją cztery gatunki raków
  Gatunki raków występujące w Polsce Foto: Parc naturel regional des Vosges du Nord | Video: Wikimedia (CC BY-SA 3.0, CC BY 3.0)

  Występowanie raków w rzekach czy jeziorach, wbrew powszechnej opinii, nie zawsze jest wskaźnikiem czystości wody w danym zbiorniku. - Co więcej, niektóre gatunki raków po złowieniu należy eliminować, a nie na powrót wrzucać do wody - powiedział ichtiolog Piotr Traczuk.

  W powszechnej opinii występowanie raków wskazuje na czystość zbiornika wodnego, w którym żyją te zwierzęta. Z tego powodu określa się je mianem bioindykatorów, czyli wskaźników czystości wody.

  - To przekonanie nie do końca jest zgodne z prawdą - powiedział ichtiolog z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, Piotr Traczuk i dodał, że zapewne wynika ono z opowieści dziadków i pradziadków o tym, że przed laty w czystych wodach łowili ogromne raki.

  Rak rakowi nierówny

  - W polskich wodach żyją cztery gatunki raków: szlachetny i błotny oraz raki amerykańskie: pręgowaty (amerykański) i rak sygnałowy. Tylko te dwa pierwsze gatunki można uznać za wskaźniki czystości wody - stwierdził Traczuk. Dodał, że rak szlachetny i błotny to rodzime gatunki, które niestety są wypierane przez sprowadzone lub zawleczone do Europy, w tym i do Polski, z Ameryki Północnej, raki pręgowate i sygnałowe.

  Raki szlachetne i błotne były powszechne jeszcze na początku XX wieku. Osobniki obu gatunków mają podobną budowę - różnią się wyglądem szczypiec i "gładkością" pancerza, osiągają 15-20 cm i żyją w czystych wodach. Raki pręgowate i sygnałowe są mniejsze od raków rodzimych.

  - Niestety raki zawleczone do Polski z Ameryki Północnej mogą żyć nawet w wodach o niskiej jakości, więc absolutnie ich występowanie nie ma nic wspólnego z czystością wody - powiedział Traczuk i dodał, że oba te obce gatunki zagrażają rodzimym rakom miedzy innymi poprzez roznoszenie śmiertelnych dla nich chorób.

  Ochrona raków i ekosystemów

  W celu ochrony i zachowania populacji nasze raki objęte są ochroną prawną, w której dokładnie określono kiedy i kto może te gatunki poławiać.

  Aby chronić ekosystemy wodne, wprowadzono przepisy, które mówią o tym, że złowionych określonych gatunków ryb oraz raków pręgowatych i sygnałowych "nie należy wpuszczać ani do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód".

  - Po prostu, czasem są takie okoliczności lub powód, że konieczne jest nakazanie eliminacji organizmów niepożądanych, nawet jeśli będą głosy, że to postępowanie niemoralne - podsumował Traczuk.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski napłynie powietrze z Afryki i za kilka dni może być u nas aż 27 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska znajdzie się pod wpływem niewielkiego niżu znad ...