Informacje
 • Obejrzyj najmniejszy film świata. Oto "Chłopiec i jego atom"

  02-05-2013 09:55 Animacja powstała w laboratorium IBM

  "Chłopiec i jego atom" powstał z atomów

  ENEX

  "Chłopiec i jego atom" to najmniejszy film świata. Składa się tylko i wyłącznie z atomów. Powstał w laboratorium IBM.

  W filmie chłopiec o imieniu Atom, składający się z około 130 atomów, zaprzyjaźnia się z pojedynczym atomem. Gra z nim, tańczy, skacze na trampolinie. Akcji filmu towarzyszy zabawna muzyka.

  - Atomy, które widzimy w animacji są powiększone 100 milionów razy - informuje Christopher Lutz, naukowiec z IBM, który brał udział w projekcie.

  Historia

  Film powstał w Centrum Badań Almaden w San Jose w Kalifornii. Jego głównym celem nie było bicie rekordu w kategorii najmniejszy film świata, a edukacja dzieci na temat cudów nauki i techniki.

  Do stworzenia animacji naukowcy wykorzystali skaningowy mikroskop tunelowy, wynaleziony przez IBM w 1980 r. i nagrodzony Noblem. Narzędzie potrafi manipulować pojedynczymi atomami. W tym konkretnym przypadku naukowcy przenieśli atomy w konkretne miejsca, tworząc 242 klatki, z których powstała animacja.

  Atomowi filmowcy skupili się jednak nie tylko na walorach obrazu. - Chcieliśmy stworzyć emocjonalną historię. Jest to część naszej działalności edukacyjnej. Próbowaliśmy skłonić ludzi do dyskusji o atomach i wyjaśnić, dlaczego są ważne - mówi główny autor projektu, Andreas Heinrich.

  Poza rewolucyjną technologią, do realizacji filmu potrzeba było tylko 10 dni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • tło
  To proste tło jest czarne ponieważ ostrość jest ustawiona tylko na jedną odpegłość. Ten teleskop jest tak zrobiony ze nistety dw rady jedna warste naraz bonie mamy jeszcze takiej zaawansowanej technologii.
  ~ksksdd /2014-11-24 03:15
 • Czy istnieje najmniejszy składnik materii, ktrórego nie da się podzielić ?
  Teraz jest atom ale nauka idzie do przodu.
  Czy będzie kiedyś kres i ustanowienie takiego składnika, którego definitywnie nie da się podzielić?
  ~maz9_wawa /2013-05-03 08:04
 • ?
  ".. jak to sa atomy.....
  to co jest tłem?????? "

  heh. nie ma tła, i nie ma atomów, bo to nie są atomy, tylko obraz atomów. atomu nie zobaczysz, bo rozmiar atomu jest dużo mniejszy niż zdolność rozdzielcza jakiegokolwiek aparatu optycznego. mikroskopy skaningowe i cała reszta mikroskopów nieoptycznych w uproszczeniu "namierzają" najprawdopodobniejsze położenie cząstki (najprawdopodobniejsze, bo iloczyn odchyleń standardowych położenia i pędu może być najwyżej równy albo większy od połowy zredukowanej stałej Plancka, a poza tym pomiar jest i tak obarczony błędem), a następnie generują syntetycznie obraz, odpowiadający temu położeniu.

  kolor i kształt są więc umowne, równie dobrze możnaby podać współrzędne cząstek w jakimś planarnym układzie odniesienia, i wyszłoby na jedno.

  "rewolucyjna technologią
  z 1980 roku?
  mi sie wydaje ze stworzyli 30 lat temu maszyne do manipulowania atomami i do dzisiaj nie wiedza po co, czego dowodem jest ten film "

  to, że IBM wykorzysta każdy pomysł, żeby tylko się rozreklamować, nie zmienia faktu, że bez tych technologii nie byłoby ani ostrej miniaturyzacji układów scalonych, ani procesorów kwantowych, ani nanotechnologii, w tym mikroskopowych bramek logicznych czy nanorurek węglowych, ani perspektyw na zimną fuzję i nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej.

  jednym słowem - widzę, że chciałeś subtelnie pierdnąć kolego, ale w zamian szlachecko wręcz się zesrałeś...
  ~vax /2013-05-03 02:02
 • Tak u nas znają angielski:)
  Trochę słówek i już kłopot ze zrozumieniem.
  ~ZFC /2013-05-02 15:06
 • rewolucyjna technologią
  z 1980 roku?
  mi sie wydaje ze stworzyli 30 lat temu maszyne do manipulowania atomami i do dzisiaj nie wiedza po co, czego dowodem jest ten film
  ~piotrek /2013-05-02 14:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie w zasięgu niżu Rico znad Rosji....