Informacje
 • Odchudzanie po kubańsku: można zrzucić nawet 9 kilogramów

  11-04-2013 07:12 Niedobory żywności paradoksalnie pomagają Kubańczykom zachować zdrowie
  Odchudzanie po kubańsku: można zrzucić nawet 9 kilogramów

  "Kubańska dieta" to ubytek nawet 9 kg

  Shutterstock

  Dieta Dukana, prezydencka, Montignaca? Zapomnijcie! Najlepszą dietę na świecie wymyślił Fidel Castro. Doprowadził kraj do kryzysu, wskutek którego Kubańczycy odchudzili się średnio o 9 kg.

  Do takich wniosków doszli naukowcy z Hiszpanii, którzy w latach 1980-2010 prowadzili badania nad populacją Kubańczyków. Odkryli, że kryzys gospodarczy doprowadził do niedoborów żywności i zmusił mieszkańców Kuby do wzmożonej aktywności fizycznej, przez co sukcesywnie tracili na wadze.

  Taka "polityka" Castro opłaciła się. U Kubańczyków zaobserwowano spadek zgonów wywołanych cukrzycą typu drugiego o połowę i tych wywołanych przez choroby serca o 1/3.

  Nawet 9 kg mniej

  Uczestnicy badań mieli od 15 do 74 lat. Naukowcy zbierali dane o ich wzroście, masie ciała, dziennym bilansie energetycznym, paleniu tytoniu i aktywności fizycznej. Okazało się, że w latach 1991-1995 średni ubytek wagi wynosił 5 kg, natomiast w latach 1995-2010 było to już 9 kg.

  Kryzys skuteczniejszy niż kampanie PR-owe

  - Jak dotąd, nie ma takiej populacji, której wskaźnik masy ciała zmniejszyłby się na skutek kampanii zdrowotnej czy programów terapeutycznych - powiedział prof. Manuel Franco, z Uniwersytetu Alcala w Madrycie, główny autor badania.

  Te wyniki to dowód na to, że aktywność fizyczna i zmniejszenie kaloryczności posiłków są kluczem do zgubienia zbędnych kilogramów, dodał profesor.

  Badania hiszpańskich naukowców pojawiły się w tym tygodniu w czasopiśmie "Medical Journal".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Warzywa na patelni?!
  Jedz warzywa gotowane na parze albo na surowo to schudniesz dwa razy więcej!! A także pij dużo wody!
  ~Fifi /2013-04-11 13:08
 • i embargo
  nie ma tu na pewno nic do rzeczy, co?
  ~tie /2013-04-11 12:42
 • Sprawdzona metoda na schudnięcie.
  Mam 41 lat.25 lutego ważyłem jeszcze,151 kg przy wzroście 190 cm.Nie paliłem, nie piłem alkocholu.Wszystkie wyniki miałem prawidłowe.Nie chorowałem ,ani nie choruję na żadną chorobę.Postanowiłem coś zrobić z tą moją wagą.Obecnie ważę 139 kg.Z mojego jadłospisu wyeliminowałem wszystkie produkty zwierzęce,tzn. mięso( mie jem obecnie żadnego mięsa,nawet ryb i drobiu),mleko masło,śmietany ,jasne pieczywo,ziemniaki,jajka i sery i całą tą zywność przetworzoną.Używam sól w rozsądnych ilościach,ale nie używam przypraw w płynie typu maggi i nie używam cukru i słodyczy.Zazwyczaj jem warzywa na patelnię ,dużo owoców,soków naturalnych,ryż,kasze.Polecam wszystkim.
  ~dred /2013-04-11 12:21
 • Zajmijcie się prognozą pogody zamiast przepisywaniem informacji
  z tabloidów.
  ~ku1 /2013-04-11 09:20
 • odchudzona Kuba
  No i bardzo dobrze, bo hiszpańskie kobiety im zazdroszczą. Same mają ogromne tyłki, żreją fastfudy na potęgę. obserwowałam jak robią zakupy. Sama przetworzona chemia. Poza tym to są potworne nieroby i teraz w dobie ogronnego kryzysu wszyscy bezrobotni mają bezterminowe zasiłki dla bezrobotnych. No szok.
  ~izka /2013-04-11 08:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...