Informacje
 • Odkryta niedawno "Bestia" blisko Ziemi

  08-06-2014 20:40 2014 HQ124 wykryto niepokojąco niedawno

  Spotkanie asteroidy z Ziemią

  Fot. Shutterstock / Film: YouTube/slooh

  W niedzielę wieczorem niedaleko Ziemi przeleciała asteroida zwana "Bestią". Najbliżej naszej planety była o godzinie 20.30 polskiego czasu.

  Więcej o projekcie Slooh na jego stronie internetowej

  Odkryta niedawno

  2014 HQ124, bo tak oficjalnie jest oznaczona asteroida, została odkryta całkiem niedawno - 23 kwietnia tego roku - przez mapujący niebo teleskop WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer).

  Według specjalistów z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA długość jej średnicy wynosi 352 m. W kulminacyjnym momencie zbliżyła się na odległość odpowiadającą trzykrotnemu dystansowi między Ziemią, a Księżycem (3 x 384,4 tys. km). Poruszała się z prędkością 14 km/s.

  Wykryta "niepokojąco" późno

  Społeczność astronomiczna Slooh, dysponująca siecią teleskopów monitorujących otoczenie Ziemi i transmitujących ich obserwacje online, opublikowała godzinną obserwację "Bestii" przeprowadzoną z Australii w czwartek 5 czerwca.

  Astronom Bob Berman ze Slooh zaznaczył, że to "niepokojące", że bliska naszej planecie asteroida takiej wielkości została zauważona zaledwie niecałe dwa miesiące przed jej najbliższym podejściem do Ziemi. - HQ124 jest co najmniej 10, a może nawet 20 razy większa niż asteroida, z której pochodziły meteoroidy, jakie eksplodowały w lutym zeszłego roku nad Czelabińskiem, przez co rannych zostały tysiące osób - powiedział Berman.

  - Gdyby w nas uderzyła, wyzwolona przy tym energia nie byłaby mierzona w kilotonach, jak po wybuchu bomby atomowej podczas II wojny światowej, ale w megatonach, jak w przypadku bomby wodorowej - podkreślił.

  Większość dużych odkryta

  W zeszłym miesiącu społeczność Slooh ogłosiła partnerstwo z NASA w "polowaniu"  na potencjalnie zagrażające Ziemi asteroidy - projekcie Asteroid Grand Challenge. Oznacza to, że udostępni astronomom amatorom i innym ochotnikom dane ze swojej sieci teleskopów, żeby mogli  z nich korzystać przy monitorowaniu najbliższego otoczenia naszej planety.

  Naukowcy szacują, że wykrytych zostało ponad 90 proc. największych planetoid bliskich Ziemi. Twierdzą też, że kolizja z obiektem o szerokości 1 km i większej spowodowałoby globalną zagładę.

  Mniejsze obiekty są znacznie trudniejsze do wychwycenia. Uważa się, że w pobliżu naszej planety krąży około 15 tys. asteroid o szerokości około 140 m, a wykrytych zostało dotąd tylko około 30 proc. z nich nich. Naukowcy z NASA oceniają też, że w otoczeniu Ziemi znajduje się ponad milion obiektów o średnicach liczących około 30 m, a wykryto zaledwie 1 proc. z nich.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Asteroida 2014 HQ124
  Widziałem ją na własne oczy była biała i miała dziwny kształt !
  LiskiPL /2014-06-08 20:39
 • U6776
  CIEKAWE GDZIE BĘDZIE WIDOCZNA
  ~JYU /2014-06-08 19:37
 • do Ciekawski
  "Widziałam 4.06.14 na wschodnim, północno- wschodnim kierunku nieba koło godz 23.00 obiekt wyglądający i jasno świecący jak gwiazda,średniej wielkości, poruszający się, z początku myślałam, że może samolot, ale świecił jasno jednostajnym światłem... może to asteroida...? ;)"

  Prawdopodobnie widziałeś przelot ISS
  ~ces /2014-06-08 15:18
 • Pyłek na kilometr
  To tak jakby pyłek przeleciał kilometr od człowieka!!!
  vagabond /2014-06-07 11:38
 • O której?
  A ja mam pytanie jakiego czasu będzie ten przelot bo w nie których częściach świata jest jeszcze piątek a w Europie 10:40 Sobota
  ~prawdaaa /2014-06-07 10:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...