Informacje
 • Ogniste tornado - wirujące płomienie i dym. Zobacz niezwykły film

  23-04-2016 11:50 Żywioł pojawił się w Kanadzie
  Ogniste tornado - wirujące płomienie i dym. Zobacz niezwykły film

  Ognisty wir powietrza w Kanadzie

  X-NEWS

  Ognisty wir to niezwykle rzadkie zjawisko atmosferyczne. Kilka dni temu pojawiło się nad jedną z kanadyjskich rzek. Żywioł powstał na skutek pożaru oraz skrajnych warunków termicznych.

  Przy rzece Sturgeon w miejscowości St. Albert wybuchł pożar. Ogień trawił połacie wysuszonej trawy, a żywioł przemieszczał się wraz z wiatrem. Silne podmuchy powietrza w tym rejonie przyczyniły się do tego, że 16 kwietnia smugi dymu utworzyły ogromne tornado. Nagrzane od ognia powietrze, wraz z unoszącym się dymem, kręciło się w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara. Ognista trąba powietrza przemieszczała się bardzo szybko, i w jednej chwili zniknęła.

  Na nagraniu widać, jak gigantyczny był to wir. Dostrzec można uciekającą przed tornadem postać. Człowiek jest mikroskopijny w porównaniu do żywiołu.

  Niebezpieczne zjawisko

  Ognisty wir (ognisty diabeł lub ogniste tornado) to niezwykle rzadkie zjawisko atmosferyczne. Polega ono na unoszeniu przez silne prądy powietrzne słupa ognia. Te wyjątkowe tornada powstają, gdy temperatura nagrzanej przez pożar ziemi jest skrajnie różna od temperatury powietrza. Ognisty wir może mierzyć aż kilkaset metrów i poruszać się z prędkością zbliżoną do 100 km/h. Ogniste wiry, których rozmiary są duże, mogą wyrywać drzewa, niszczyć domy, a jednocześnie wszystko ulega spaleniu.

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...