Informacje

 • Otyli mają ciężkie i krótkie życie. Więcej chorują, szybciej umierają

  09-07-2014 21:49

  Badacze z amerykańskiego instytutu przebadali tysiące osób by to potwierdzić

  Otyli częściej i poważniej chorują

  Fot.: Shutterstock; Film: TVN24/Fakty TVN (nagranie arch.)

  Otyłość 3. stopnia grozi śmiertelnymi w skutkach chorobami serca, udarem, cukrzycą, niewydolnością nerek i wątroby - alarmują naukowcy. Wraz z dodatkowymi kilogramami rośnie ryzyko śmierci już w młodym wieku. Badacze podkreślają, że osoby z dodatkową masą ciała żyją znacznie krócej niż ich szczuplejsi rówieśnicy.

  - Nasze badania jednoznacznie pokazują, że otyłość 3. stopnia wiąże się z ryzykiem przedwczesnej śmierci - oświadczyli na łamach PLOS Medicine badacze z amerykańskiego National Cancer Institute (NCI), jednego z działów amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.

  Tysiące badanych

  Wnioski pochodzą z 20 projektów badawczych prowadzonych na terenie Ameryki, Szwecji i Australii na dwóch grupach podzielonych wagowo. Pierwsza z nich, licząca 304 tys. osób, obejmowała ludzi z wagą przeciętną, zaś druga otyłych, do której zakwalifikowano 9,5 tys. ludzi.

  By uzyskać wymierne wyniki, badacze wykluczyli z grupy otyłej tych ludzi, którzy palili papierosy lub w ich rodzinie zdarzały się przypadki chorób serca, nerek, wątroby lub śmiertelnych udarów.

  Tuczący bezruch

  - Obecnie aktywność fizyczna społeczeństwa jest wyjątkowo niska, co sprzyja przybieraniu na wadze - zauważa Cari Kitahara pracująca w NCI. Badaczka wyjaśniła, że klasyfikacji dokonywano obliczając BMI (ang. body mass index, tłum. wskaźnik masy ciała), dzieląc masę ciała przez wzrost.

  Przyjmuje się w sumie 8 kategorii: wyniszczenie (poniżej 15), wychudzenie (15,0-17,4), niedowaga (17,5-19,4), wagę prawidłową (19,5-24,9), nadwagę (25,0-29,9), otyłość I stopnia (30,0-34,9), otyłość II stopnia (35,0-39,9) i otyłość kliniczną (40,0 i więcej).

  - Obecnie aż 6 proc. ludzi w Stanach Zjednoczonych o przeciętnym wzrośnie ma średnio 46 kg nadwagi, co kwalifikuje ich do ostatniej kategorii otyłości- podkreśliła dr Kitahara.

  Ciężkie, krótkie i chorobliwe życie

  Naukowcy NCI wykazali że osoby otyłe mają nie tylko zwiększoną skłonność do problemów z sercem, wątrobą, nerkami i częściej chorują na cukrzycę lub raka względem osób o normalnej wadze. Żyją także krócej niż osoby o prawidłowej masie ciała.

  Średnia długość życia osób, których wynik BMI mieścił się w granicach 40-44,9 skracała się o około 6 lat. Z kolei osoby o ekstremalnej nadwadze, których BMI oscylowało na poziomie 55-59,9 żyli średnio o 13,7 lat krócej od ludzi z przeciętną wagą.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • smierc
  czyni niesmiertelnym.
  kólfa /2014-07-10 02:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Mróz na razie będzie słabnąć, ale wkrótce wróci z nową siłą....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu znad Karkonoszy, jedyn...