Informacje
 • Padł kolejny rekord. To był najcieplejszy kwiecień w historii pomiarów

  17-05-2016 20:15 Tak gorąco nie było od 1880 roku
  Padł kolejny rekord. To był najcieplejszy kwiecień w historii pomiarów

  Za nami najcieplejszy kwiecień

  Shutterstock/NASA

  Temperatura na Ziemi stale rośnie. Ostatnie miesiące, w tym kwiecień, były najcieplejsze w historii. Eksperci ostrzegają przed fatalnymi skutkami upałów.

  Naukowcy z NASA alarmują, że kwiecień był najgorętszy w historii. Pobił swój rekord z 2010 r. o 0,24 st. C. Najcieplej było na północy Alaski, Rosji, Afryki i zachodniej Grenlandii, gdzie termometry wskazywały temperaturę średnio o 4 stopnie C wyższą od normy.

  Od kilku miesięcy notuje się rekordowo wysokie wartości temperatury powietrza. Tak gorącego okresu nie mieliśmy od 1880 r., kiedy zaczęto prowadzić regularne pomiary. Różnica temperatur między ostatnimi tygodniami, a ich odpowiednikami z  lat 1951 - 1980 wynosi 1,11 st. C.

  Christiana Figueres z konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu uważa, że spory wpływ na obecny stan ma zjawisko El Nino, polegające na utrzymującej się ponadprzeciętnej wysokiej temperaturze na powierzchni wód w strefie równikowej Pacyfiku.

  Palące skutki ocieplenia

  - Upałom towarzyszą często pożary oraz susze, jasno pokazujące, że człowiek powinien jak najszybciej zaprzestać tak mocno eksploatować naturę i rozpocząć wdrażanie programów, które w przyszłości będą chronić klimat na Ziemi - twierdzi Figueres.

  Globalne ocieplenie jest niebezpieczne dla wszystkich żywych istot. Zmiany klimatu skutkują występowaniem takich zjawisk, jak powodzie czy trąby powietrzne.

  Od lat anomalie pogodowe zaskakują w różnych zakątkach świata.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • podstawa to dobrze dobrać normę
  dla imgw norma klimatyczna to lata 1971-2000. (http://www.imgw.pl/klimat/)
  a dla tego okresu to kwiecien w Polsce odstepuje od norny o 0 do +1.5 st.C
  ~rutyl /2016-05-20 13:37
 • do mma
  Palisz w piecu przy +15'C? Ciekawe co robiłeś jak było -15 w styczniu.
  ~piecuch /2016-05-20 13:12
 • banialuki! ekoterrosrysci!
  widac o cieplenie kwiecien i maj zimny jakiego dawno nie pamietam
  ~hans /2016-05-18 15:17
 • Ciekawe
  Ciekawe gdzie były te rekordy upałów. W kwietniu na Śląsku zimno i deszczowo, teraz mamy maj a pogoda dalej jesienna. Jest tak zimno że trzeba palić w piecu. Z niecierpliwością czekam na poprawę pogody i ocieplenie, ani się nie zorientujemy i znowu będzie jesień.
  ~mma /2016-05-18 13:44
 • ...
  Wystarczy, że zmienimy system , kapitalizm musi upaść inaczej rozerwiemy ziemię na strzępy, ludzi przybywa, więc produkcja cały czas musi rosnąć kosztem środowiska. Tylko moment, czy naprawdę każdy musi mieć wszystko jeśli tak naprawdę tego nie potrzebuje, i po jaką cholere produkuje się rzeczy które sypią się tuż po zakupie? MOże by tak zacząć produkować trwałe solidne rzeczy i mniej wysyskiwać zsoby naturalne , z głową...oby ten cały bajzel upadł jak najszybciej. BYć może wreszcie kolejny kryzys, katastrofa ukaże nam drogę jedności i współpracy a nie ciągłęj konkurencji i wyzysku.
  ~odoja /2016-05-18 11:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...