Informacje
 • Pastelowe barwy na niebie. Jak powstał ten efekt?

  11-01-2015 10:40 Ciekawe zjawisko na zdjęciu Reportera Kontaktu Meteo
  Pastelowe barwy na niebie. Jak powstał ten efekt?

  Iryzacja nad Przedgórzu Sudeckim

  Kontakt Meteo / Casimirus

  Niezwykłe tęczowe barwy uchwycił Reporter Kontaktu Meteo. Iryzacja i wieniec wokół Słońca, to zjawiska optyczne, które powstają na chmurach. Czy z lekcji fizyki paiętasz jak powstały?

  Reporter Kontaktu Meteo Casimirus wykonał zdjęcie ciekawego zjawiska optycznego. Chmury na niebie przybrały pastelowe, tęczowe barwy.

  Fizyczne zjawisko optyczne

  Zjawisko znane jest z fizyki i nie tylko podziwiać je możemy na naszym niebie. Pojawia się na powierzchni różnych materiałów. W omawianym przypadku widzimy, że tęczowe barwy przybrały chmury. Iryzacja polega na interferencji (nakładanie się dwóch fal) oraz dyfrakcji (zmiana kierunku rozchodzenia się fali) promieniowania słonecznego, dzięki czemu światło białe rozszczepia się na wszystkie barwy tęczy. Zachodzi to na przezroczystych lub półprzezroczystych ciałach składających się z wielu warstw o różnych właściwościach optycznych.

  Iryzacja i wieńce

  W ten sam sposób co iryzacja, powstają na niebie wieńce wokół Słońca i Księżyca. Wtedy pastelowe barwy obserwujemy wokół naszej dziennej gwiazdy lub Srebrnego Globu. Natomiast iryzacja sama w sobie nie musi powstać na niebie w pobliżu Słońca.

  Pastelowe plamy na niebie są krótkotrwałym efektem. Przeważnie dostrzegamy barwy zielone i różowe. Niekiedy układają się w postaci smug równoległych do brzegów chmur. Najbardziej lśniące barwy są obserwowane wówczas, gdy tarcza słoneczna znajduje się kilka stopni poniżej horyzontu.

  Efektu możemy wypatrywać na niebie, gdy występują kłębiaste chmury piętra średniego (Altocumulus). Zdarzają się także na Cumulusach, Cirrocumulusach i Stratocumulusach.

  Nie mylić z halo

  Do optycznych zjawisk, jakie możemy spotkać nad naszymi głowami, zaliczamy również efekt halo. On powstaje jednako w innych warunkach atmosferycznych, niż iryzacja. Halo tworzy się jedynie na chmurach wysokich, które budują kryształki lodu, natomiast iryzację możemy zobaczyć na obłokach zbudowanych z kropelek wody.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie na skraju niżu Zehra znad Zatoki Ryskie...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...