Informacje

 • Pełnia Księżyca w Boże Narodzenie. Następna dopiero za 19 lat

  24-12-2015 18:35

  Ostatnio zdarzyło się to w 1977 roku

  Fot.: Świąteczna pełnia Księżyca, film: wizualizacja faz Księżyca w 2016 roku

  Fot.: Flickr (CC BY 2.0)/ James Lee, film: NASA

  W tym roku, wraz z nadejściem świąt, na niebie widoczna będzie pełnia Księżyca. W całej okazałości ukaże się 25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia.

  Według Freda Espenaka, specjalisty ds. Księżyca i zaćmienia z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA, pełnia nastąpi o godzinie 12.11. Jak podaje portal The Weather Channel, ostatni raz wystąpiła ona w święta w 1977 roku, a następna będzie w 2034 roku, czyli dopiero za 19 lat.

  Niestety z racji tego, że pełnia wystąpi u nas w ciągu dnia, Księżyc będzie dobrze widoczny na niebie dopiero w bożonarodzeniowy wieczór. Jednak do nocy zdążymy się nim nacieszyć.

  W tym roku Księżyc będziemy mogli obserwować trzy dni po przesileniu zimowym, które miało miejsce 22 grudnia o godz. 5.48. Wtedy też rozpoczęła się zima astronomiczna.

  Pełnia Księżyca Długich Nocy

  Każdego roku grudniowa pełnia, będąca ostatnią w roku, nazywana jest Pełnią Zimnego Księżyca lub Pełnią Księżyca Długich Nocy. Jest to spowodowane zapadającym szybko zmrokiem i zimnem, wiążącym się zazwyczaj z tym miesiącem. Każdy Księżyc w pełni w ciągu roku ma swój pseudonim, a tradycja ta zazwyczaj sięga jeszcze czasów indiańskich plemion.

  Nazwa "Długa Noc" jest szczególnie adekwatna z powodu położenia Księżyca względem Ziemi i Słońca. Na północnej półkuli Ziemi przesilenie zimowe wyznacza moment, kiedy położenie Słońca na niebie jest najniższe. Księżyc o tej porze roku jest dokładnie naprzeciwko Słońca, dlatego porusza się po długim łuku i ma wysoką trajektorię lotu po niebie.

  Księżyc w pełni i mądrości ludowe często idą w parze. A to, czy tegoroczny kalendarz księżycowy wróży Świętemu Mikołajowi i jego reniferom dobrze czy źle, dopiero się okaże.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Za 19 lat pełnia?
  Za dziewiętnaście lat nikt już nie będzie obchodzić tzw. bożego narodzenia.
  GRUPA HENOCHA Warszawa /2015-12-24 20:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu znad Finlandii....