Informacje

 • Pięć sposobów na wiosenne alergie

  06-03-2017 21:48

  Dowiedz się, jak ograniczyć ich symptomy

  Pięć sposobów na wiosenne alergie

  Zbliża się sezon alergii

  Shutterstock

  Wraz z nadejściem łagodniejszej pogody rozpoczyna się trudny czas dla osób wrażliwych na pylenie roślin. Czy da się ograniczyć symptomy alergii? Poznaj pięć wskazówek, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów uczulenia.

  Wiosenne alergie to problem wielu z nas. Na całym świecie cierpią na nie miliony ludzi. Gdy pogoda na wiosnę staje się łagodniejsza, uwalnia się wiele alergenów.

  Według Amerykańskiej Fundacji Astmy i Alergii do najbardziej pospolitych czynników wywołujących alergie należą pyłki drzew, traw i ziół. Około 30 procent populacji cierpi z powodu kataru siennego.

  Serwis AccuWeather po rozmowie z ekspertem podało pięć sposobów na złagodzenie objawów alergii:

  1. Wieczorny prysznic

  Eksperci twierdzą, że prysznic wzięty wieczorem pozwala przespać spokojnie noc. To dlatego, że wszystkie alergeny z powierzchni ciała i włosów zostaną spłukane wodą. W przeciwnym razie dostałyby się do naszej pościeli i utrudniały sen. Ponadto, pościel powinno się prać w gorącej wodzie, by pozbyć się jak największej liczby alergenów.

  2. Przebywanie w budynku o poranku

  - Ilość pyłków jest największa rano, pomiędzy godziną 5 i 10 - powiedział ekspert Robert Sporter z "ENT & Allergy Associates" w Nowym Jorku.

  Najlepiej wyjść na dwór po ulewnym deszczu, który oczyści powietrze z pyłków. Alergicy czują się najgorzej podczas suchej, ciepłej i wietrznej pogody.

  3. Czyste powietrze w pomieszczeniach

  Ważne jest utrzymanie jak najczystszego powietrza w pomieszczeniach, gdzie długo przebywamy. Warto zamykać okna w samochodzie i domu, gdy stężenie pyłków na zewnątrz jest duże. Można dodatkowo oczyścić powietrze używając klimatyzacji lub specjalnych filtrów.

  4. Unikanie niektórych produktów spożywczych

  Niektórzy alergicy mogą mieć problemy po zjedzeniu świeżych, surowych owoców.

  Ekspert uważa, że niektórzy pacjenci bardzo uczuleni na pyłki brzozy mogą dostać uczulenia po zjedzeniu surowych jabłek, ale zjedzenie pieczonych lub gotowanych jabłek już nie stwarza problemów.

  5. Odpowiedni ubiór ma znaczenie

  Eksperci z Uniwersytetu w Yale uważają, że noszenie kapelusza z szerokim rondem i okularów przeciwsłonecznych pozwoli ograniczyć dostęp pyłków do oczu. Gdy symptomy alergii są uciążliwe, podczas przebywania na zewnątrz na pewno pomoże noszenie maski.

  Żaneta Geltz, prowadząca hipoalergiczni.pl i biolog Magdalena Machlarz wyjaśniały, jak żyć, będąc alergikiem i jak ochronić się przed przykrymi skutkami, gdy zetkniemy się z alergenami:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu znad Finlandii....