Informacje
 • Piękne, ale bezużyteczne zdjęcie Ziemi. Dwa błędy w jednym kadrze

  23-01-2014 09:31 Naukowcy mogą je oprawić i powiesić na ścianie - na nic więcej się nie zda

  Wulkaniczny smog i refleks słoneczny na Oceanie Spokojnym

  NASA

  Refleks słoneczny to zmora kosmicznych fotografów - dane ze zdjęcia rozświetlonego przez przypadkowy promień światła są trudne do odczytu. Problematyczne bywają także wulkaniczne wyziewy - gęsty, błękitnoszary dym potrafi skutecznie zasłonić krajobraz. Pech chciał, że kosmiczny skaner MODIS akurat trafił na oba zjawiska. Choć naukowo bezużyteczne, zdjęcie jest piękne, co przyznaje publikująca je NASA.

  Należący do NASA orb

  itujący nad naszymi głowami spektroradiometr obrazujący średniej rozdzielczości - w skrócie MODIS - to precyzyjny wielospektralny skaner optyczno-mechaniczny satelitów Terra i Aqua.

  Ziemia razy dwa

  Charakteryzuje go duże pole widzenia o zasięgu 110 stopni, dostarczając danych o atmosferze na całym świecie dwa razy na dobę. Obserwacje danego obszaru każdy z satelitów przeprowadza niezależnie, w innym czasie i pod innym kątem.

  Dzięki temu kadry rzadko są "zepsute" przez refleks słoneczny, uniemożliwiający odczytanie danych. Nie zawsze jednak udaje się go uniknąć, co potwierdza kadr z 7 stycznia wykonany przez sensory MODIS zainstalowane na satelicie Aqua.

  Smugi, błyski

  Biegnący przez środek zdjęcia jasny pas to właśnie blask słońca, a obraz pod nim wygląda jak negatyw złej jakości. Obraz jest dla naukowców bezwartościowy - niemożliwe jest nawet określenie koloru wody.

  Na zdjęciu obiektyw zarejestrował jeszcze jedno zjawisko, będące solą w naukowym oku. To tzw. vog - specyficzny rodzaj wulkanicznego wyziewu gazów, wchodzących w reakcję z tlenem, wilgocią i światłem słonecznym. Określenie "vog" to kombinacja angielskich słów "“volcanic” i “smog”.

  Widać go w postaci błękitno-szarych smug, unoszących się znad dwóch wysp, Gaua i Ambrim. To dwie z ponad 80 innych tworzących archipelag położony około 1700 km na północny wschód od Australii. Od 1980 roku 83 z nich są terenem niepodległego państwa Vanuatu.

  Dym unosi się z kraterów dwóch wulkanów - Mount Ghara (Gaua) i Marum (Ambrim). W ich kraterach znajdują się jeziora lawowe - zbiorniki roztopionej skały zarówno płynnej, jak i już zastygłej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • :)
  Dobre. Co racja to racja.
  ~fota /2014-01-23 10:34
 • Zdjęcie tak piękne jak pani Grodzka o poranku :)
  Jak w temacie
  ~Platformiak /2014-01-23 09:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski napłynie powietrze z Afryki i za kilka dni może być u nas aż 27 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Leonore znad Rosji....