Informacje
 • Pierwsza kometa minęła już Ziemię.
  Następna jest tuż za nią

  22-03-2016 08:32 Kolejne takie zbliżenie za 150 lat
  Pierwsza kometa minęła już Ziemię. <br />Następna jest tuż za nią

  Kometa w pobliżu Wielkiego Obłoku Magellana

  NASA, Justin Tilbrook (Astronomical Society of South Australia)

  Obok Ziemi przeleciała już pierwsza z dwóch komet. Dziś minie nas kolejna z nich, która może być fragmentem poprzedniczki. Takie zjawisko zdarza się niezwykle rzadko. Kolejny tak bliski przelot komety wystąpi za 150 lat.

  21 marca Ziemię minęła kometa 252P/LINEAR. Obiekt o rozmiarach ok. 230 metrów przemknął w odległości 5,2 mln km obok naszej planety, ok. godz. 14.15. Kometa znajdowała się 14 razy dalej od naszego globu niż Księżyc. To piąte największe zbliżenie komety do Ziemi w historii.

  252P/LINEAR ma piękny odcień zieleni. Jest to spowodowane ulatniającym się z jej powierzchni gazem węglowym. W różnych warunkach świeci on na zielono, m.in. podczas jonizacji cząsteczek.

  Widoczna gołym okiem

  Naukowców zaskoczyło to, że kometa 252P/LINEAR jest około 100 razy jaśniejsza niż sądzili. To dobra wiadomość dla amatorów astronomii. Żeby ją zobaczyć nie trzeba było mieć specjalistycznego sprzętu, ponieważ obiekt dało się dostrzec gołym okiem. By móc podziwiać kometę, trzeba było wyjechać za miasto, z dala od sztucznego światła, które utrudnia obserwację nocnego nieba. Jednak, jak podkreślali specjaliści, przelot kosmicznego obiektu był widoczny jedynie dla mieszkańców południowej półkuli.

  Zagadkowe ciała niebieskie

  Druga kometa, która zbliży się do nas 22 marca, to P/2016 BA14 (Pan-STARRS). Jest prawie dwa razy mniejsza od swojej koleżanki, ale przeleci znacznie bliżej Ziemi. Będzie ją dzielił od nas dystans 3,5 mln km (dziewięć razy taka odległość jak od naszej planety do Księżyca), co wystąpi ok. godz. 16.30 naszego czasu. To trzeci pod względem bliskości taki przelot komety niedaleko Ziemi w historii.

  Dwa ciała niebieskie, zbliżące się do Ziemi w tak krótkim okresie czasu, są rzadkością. Nic dziwnego, że naukowcy starają się dowiedzieć, jak mogło do tego dojść.

  - To jeden z rekordów - mówi Michael Kelley z amerykańskiej uczelni University of Maryland, który nigdy nie słyszał o zbliżeniu dwóch komet do Ziemi w odstępie jednego dnia. - To wspaniała okazja dla profesjonalistów, aby dowiedzieć się więcej na temat komet, a gdy ma się szansę, by próbować je odnaleźć - dodaje.

  Tak wygląda trajektoria obydwu komet w porównaniu z położeniem Ziemi i Księżyca:

  Przeszłość komet

  Pojawiła się teoria, że mniejsza z komet (P/2016 BA14) mogła w przeszłości oderwać się od większej 252P/LINEAR.

  - Kometa P/2016 BA14 jest prawdopodobnie fragmentem 252P/LINEAR. Mogły mieć ze sobą związek, bo ich orbity są bardzo podobne - twierdzi Paul Chodas, kierownik  Center for NEO Studies (CNEOS) w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii. Zdaniem naukowca tak bliski przelot komety obok Ziemi, jak w przypadku P/2016 BA14, nie wystąpi przez co najmniej 150 lat.

  Kometę 252P/LINEAR odkryto już w 2000 roku. Stało się to w Instytucie Technologicznym w Massachusetts, dzięki programowi badawczemu Lincoln Near Earth Asteroid Research (LINEAR). Mniejsza kometa - P/2016 BA14 została wykryta dopiero niedawno, 22 stycznia 2016 roku, przy pomocy teleskopu PanSTARRS, należącego do uczelni University of Hawaii w rejonie Haleakala na wyspie Maui.

   

  Dzięki badaniom Kosmosu, obecnie możliwe są rzeczy, o których jeszcze jakiś czas temu nie moglibyśmy nawet pomarzyć. Luksemburg chce zostać potęgą górniczą w Kosmosie i wydobywać minerały m.in. z asteroid.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • No nie
  przegapilem!
  ~barto333333333 /2016-04-09 09:29
 • historia ziemi
  o jakiej historii ziemi pisze autor ? " To piąte największe zbliżenie komety do Ziemi w historii ". Chyba w historii ostatnich 200 lat albo 1000.
  ~spoko w oko /2016-03-22 11:03
 • do ~franciszrek
  ~franciszrek - pewnie nikt na to nie wpadł. Powinieneś im powiedzieć.
  ~Bartes /2016-03-22 09:25
 • Nie będzie widać w Polsce
  bo z artykułu wynika, ze kometa będzie widoczna dla południowej półkuli Ziemi.Cytuję: Jednak specjaliści podkreślają, że przelot kosmicznego obiektu będą mogli podziwiać mieszkańcy południowej półkuli.
  ~Mazia /2016-03-21 13:49
 • kometa
  Amerikanske naprowadza je w celu jakims zreszta UFO zatakuje zemie
  ~plus /2016-03-20 22:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju wyżu Quincy znad Rosji....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...