Informacje
 • Pierwsza pomoc w rytmie hitu Bee Gees

  28-01-2012 15:45 Naucz się robić masaż serca

  Ważne są uciski

  TVN24

  Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy trzeba będzie udzielić komuś pierwszej pomocy. Jak zachować trzeźwy umysł i jak pomóc poszkodowanemu? - Pomoże rytm piosenki Bee Gees - radzi na antenie TVN24 Aleksander Hepner z Ośrodka Szkoleń Ratowniczych EMS.

  Świadkowie wypadków często boją się, że próbując udzielić pomocy ofierze, pogorszą jej stan. Z tyłu głowy pojawia się myśl o tym, że brak im odpowiedniego przeszkolenia.

  - Wycofanie się i zaniechanie pomocy ze strachu to najgorsze, co możemy zrobić. Miejmy na uwadze, że pomagamy osobie umierającej, której nie możemy już bardziej zaszkodzić - mówi Hepner.

  Reanimujesz? Śpiewaj!

  Ratownik podpowiada także, jak zapanować nad stresem i jednocześnie pomóc poszkodowanemu. Poleca nucenie hitu zespołu Bee Gees "Stayin' Alive".

  - Piosenka nie tylko wyciszy nasze emocje. Rytm tego utworu pomaga wykonać odpowiednie uciski klatki piersiowej przy zatrzymaniu krążenia. Powinno być ich 100 na minutę, bądź więcej. Pamiętajmy, żeby uciskać głęboko i szybko, pośrodku klatki piersiowej. Jeśli będziemy wolno uciskać, masaż będzie nieskuteczny - mówi Hepner.

  - Wśród polskich hitów, które mogą okazać się pomocne wymieniłbym "A wszystko to, bo ciebie kocham" zespołu Ich Troje - dodaje z uśmiechem.

  Uciski to podstawa

  Jak wykonać skuteczny masaż serca?

  Jedną dłoń kładziemy pośrodku klatki piersiowej, drugą zaplatamy na niej tak, żeby ściągnąć palce pierwszej. - Chodzi o to, żeby ucisk był jak najbardziej punktowy - podkresla Hepner.

  Uciski wykonujemy przy prostych łokciach, pracujemy całą obręcza barkową i używamy całego ciężaru ciała. - Nie bójmy się, że złamiemy mostek, to nic nie szkodzi. Czasem może nawet pomóc lepiej uciskać serce - dodaje.

  Wdechy? Niekoniecznie

  Niekonieczne okazuje się wykonywanie wdechów po serii uciśnięć.

  - Idealnie byłoby, gdybyśmy wykonali 30 uciśnięć i 2 wdechy. Jednak w najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji zaznacza się, że jesli ktoś z jakichś względów nie chce wykonać sztucznego oddychania, nie musi tego robić. Powinien skupić się jedynie na uciskach ratowniczych. To wystarczy - podkreśla ratownik.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • SPOKO
  Pomysł na rytm jest dobry, ale trzeba potrafić słuchać...
  Panie Aleksandrze, z całym szacunkiem, ale jest różnica pomiędzy 100-120 a 180/min, (czyli Ventricular Tachycardia- VT) a rytm, wyznacza perkusja.
  I to, co przedmówcy:
  MASAŻ PRZEZ KURTKĘ, DLA RATOWNIKA - KARYGODNY!!!!!!
  Sam temat o pierwszej pomocy na antenie popieram i oby więcej.
  Nawet taka resuscytacja jest lepsza niż żadna.
  A Panu A. Hepnerowi proponuję pooglądać filmik "haddaway what is love" z Jimem Carreyem, rytm mieści się w wytycznych a przynajmniej ruszają się do rytmu.
  ~RATOWNIK /2013-12-05 18:01
 • lala
  turbo ratownków ci u nas dostatek
  faktycznie mało ciekawie i rzeczowo ...
  a wszystko to bo ciebie ....

  ale pierdoła
  sory olek ale tak to my lepszej Polski nie zbudujemy ,,

  a co śpiewać przy biegunce ??
  ~jaa /2012-04-08 15:54
 • ...
  Co za kaleka... Uciski dno i mało do żołądka brakowało.
  ~ratmed /2012-04-04 22:09
 • rzetelność informacji i jakość pokazu :(
  dobrze by było aby przedstawiona jakość ucisków klatki piersiowej była demonstracyjna.... a nie jak pisali poprzednicy 180/min (m.sercowy nie będzie w stanie napełnić się krwią kiedy go ponownie będziemy uciskali).
  Wytyczne ILCOR, AHA dopuszczają i promują bardziej wyłącznie uciski klatki piersiowej przez niemedycznych świadków zdarzenia a niż Europejska Rada Resuscytacji.
  Uciskanie klatki piersiowej powinno się odbywać na odsłoniętej klatce piersiowej... nawet redaktor prowadzący miał wątpliwości czy jest to właściwe miejsce (środek kl. piersiowej)
  ... raczej złamanie mostka nie pomoże w skuteczności resuscytacji :)

  od instruktorów pierwszej pomocy i resuscytacji oczekuje się bardziej zunifikowanego słownictwa.

  PS. dlaczego kolejna osoba występująca jako instruktor ośrodka szkoleniowego pierwszej pomocy podpina się pod pogotowie ratunkowe (uwaga dot. uniformu!!!)
  ~HouseMD /2012-02-06 23:59
 • tempo uciśnięć
  Pan Aleksander wspomniał o tempie uciśnięć "100 i więcej na minutę" - no i faktycznie: uciska 180/min zamiast 100-120. Można też było odsłonić klatkę piersiową, ale to już kwestia product placement na bluzie ;) Poza tym super :D
  ~Jurek /2012-01-30 23:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami najpierw duże ochłodzenie, ale potem możemy liczyć na babie lato....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia łączącego dwa wyże - znad Atla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...