Informacje
 • Pierwsze "kolorowe" zdjęcie komety. Rosetta wyśle ich więcej

  03-12-2014 16:52 Naukowcy opublikowali obraz z miesięcznym opóźnieniem

  Rosetta w "rzeczywistych barwach", na filmie: historyczne lądowanie na komcecie

  Fot. ESA / Film (wideo archiwalne): TVN24

  Naukowcy opublikowali pierwsze zdjęcie komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko w "rzeczywistych barwach". Dzięki fotografii możemy teraz podziwiać kosmiczną skałę w odcieniach czerwieni i brązów. Jednak tak naprawdę kolory te nie byłyby widoczne dla człowieka patrzącego na kometę "gołym okiem". Kometa jest "bardziej czarna niż węgiel" - podkreślają specjaliści.

  Na początku grudnia świat obiegły pierwsze kolorowe zdjęcie komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Jednak według prestiżowego czasopisma naukowego "Science" naukowcy, którzy zajmują się projektem Rosetta, już od początku listopada posiadają barwne obrazy tej kosmicznej skały. Niektóre fotografie zostały zaprezentowane nawet na konferencji naukowej w Tucson (Arizona), ale nikt nie ujawnił ich opinii publicznej. Dlaczego więc miłośnicy astronomii musieli czekać tak długo na kolorowe fotografie?

  Ważne, by być cierpliwym

  Jednym z powodów może być fakt, że misja Rosetty jest bardzo kosztownym projektem. Naukowcom może więc zależeć na tym, by zataić wyniki do czasu, aż nie pojawią się one w czasopiśmie naukowym. Prawdopodobnie przyczyna leży również w zakazach, które zostały nałożone przez konstruktorów instrumentów znajdujących się na pokładzie satelity. Być może to właśnie oni zakazali nagłaśniania wyników przez pewien czas, nawet przez kilka miesięcy.

  Oczywiście są plusy i minusy takich decyzji. Pozytyw to przede wszystkim fakt, że naukowcy zyskują czas na zweryfikowanie danych, które otrzymują. Minusem z pewnością jest to, że miłośnicy astronomii muszą wykazać się niezwykłą cierpliwością.

  Niesamowity OSIRIS. Dzięki niemu widzimy prawdziwe oblicze komety

  Dotychczas najwięcej zdjęć, które udało się ściągnąć z pokładu Rosetty, zostało wykonywanych przez kamerę NAVCAM. Ten instrument wykonuje jedynie obrazy w skali odcieni szarości. Natomiast kolorowe fotografie zostały zrobione przy użyciu instrumentu OSIRIS (ang. Optical, Spectroscopic and Infrared Remote Imaging System).

  OSIRIS to urządzenie, które zostało wyposażone w wąskokątny obiektyw z 12 filtrami oraz w kamerę szerokokątną z 14 filtrami, dzięki temu instrument ten może uchwycić fale świetlne o długości, których nie dostrzeże ludzkie oko. Aparat wykonuje trzy obrazy za pomocą trzech różnych filtrów - niebieskiego, zielonego i pomarańczowego. Poprzez nałożenie na siebie tych trzech warstw naukowcy otrzymują obraz w "rzeczywistych kolorach". Mogą dzięki temu podziwiać wąwozy, wzniesienia i inne formy znajdujące się na powierzchni komety.

  Ciekawostką jest, że kamera OSIRIS wcześniej wykonała już oszałamiające zdjęcia Marsa w "rzeczywistych barwach". Miało to miejsce, gdy Rosetta mijała Czerwoną Planetę w 2007 roku podczas długiej wędrówki do komety.

  "Bardziej czarna niż węgiel"

  Naukowcy podkreślają jednak, że nowe zdjęcie, które prezentuje kometę w "rzeczywistych kolorach", tak naprawdę nie odzwierciedla barw, które zobaczyłby człowiek podczas bezpośredniej obserwacji komety. ESA informuje, że komety takie jak 67P Czuriumow-Gierasimienkosą są "bardziej czarne niż węgiel". Dr Stubbe Hviid, jeden z naukowców, który zajmuje się misją Rosetta, potwierdził to stwierdzenie w mailu do redakcji serwicu theatlantic.com. "Jeśli spojrzałbyś na kometę ludzkimi oczami, to w zasadzie byłaby ona czarna" - napisał. Dodał przy tym, że "jeśli udałoby się oświetlić kometę białym światłem, to i tak nie zobaczylibyśmy kolorów, które zostały uzyskane na zdjęciu".

  Więcej zdjęć komety zostanie zaprezentowanych podczas grudniowej konferencji naukowej astronomów. Wówczas opinii publicznej zostaną podane również dane, które dostarczyła Rosetta.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...