Informacje

 • Pirackie skarby odnalezione

  03-08-2011 14:20

  Nadzwyczajne odkrycie u wybrzeży Panamy

  Woda kryje wiele skarbów

  sxc.hu

  Wakacje to idealna pora dla miłośników nurkowania. A pod wodą można znaleźć różne cuda. Przekonała się o tym grupa archeologów z USA, która odkryła fragment statku i pokaźnych rozmiarów kufer, kryjący prawdopodobnie skarby najeźdźcy Panamy, Henry'ego Morgana.

  Zespół bardzo powoli odkrywa wrak statku, bo jest on niemal całkowicie przykryty piaskiem.

  - Podczas każdego zanurzenia jesteśmy w stanie otworzyć tylko niewielką część znaleziska. Jednak zawsze towarzyszą nam wielkie emocje, bo nigdy nie wiemy, co tam znajdziemy - wyjaśnia Bert Ho, archeolog z Texas State University.

  Badacze twierdzą, że natrafili na prawą burtę statku. Po odgarnięciu części piachu i mułu wyraźnie widać drewniane okna i zamknięte skrzynie ładunkowe wciąż pokryte koralowcem.

  Skarby kolonializmu

  Przybrzeżne wody Panamy kryją wiele skarbów. Naukowcy spodziewają się, że na dnie spoczywa wiele kosztowności, które kaper utracił podczas najazdu na kraj w 1671 r. Hanselmann, jeden z archeologów, tak opisuje tamte wydarzenia:

  - Mogę sobie tylko wyobrazić, co czuł kapitan, gdy zbliżał się do wybrzeży Panamy. U boku miał przeogromną, jak na tamte czasy, 33 okrętową flotę. Na horyzoncie powiewała już brytyjska flaga świadcząca o zdobyciu fortu. Morgan musiał być podekscytowany wygraną swoich zołnierzy i pełen nadziei na kontynuowanie niesamowitej podróży w głąb lądu, gdzie czekały na niego wspaniałe łupy Panama City. Oczyma wyobraźni widział już bogactwo własne i swoich marynarzy. I nagle natura płata mu figla. Jego okręt "Satysfakcja" wpływa na rafę i tonie. Podobny los spotyka cztery inne statki. Matka natura okazał się bezlitosna dla swojego najeźdźcy - opowiada archeolog.

  Henry Morgan przeżył zatopienie statku i kontynuował życie zdobywcy.

  Armaty też poszły na dno

  Zespół z Texas State University odkrył w zeszłym roku na tych samych wodach liczne armaty, które prawdopodobnie stanowiły ekwipunkek zatopionych na rafie statków kapitana. Naukowców najbardziej jednak ciekawi, co znajduje się w skrzyniach skrywanych w zatopionym statku Morgana.

  Henry Morgan żył w XVII wieku. Był walijskim pirate w służbie brytyjskiego króla Karola II. Zdobywał i łupił brutalnie kubańskie miasta. Zasłynął zdobyciem Panamy, kiedy podczas wyprawy w 1671 roku dowodził 1800 bukanierami. Stąd jego przydomek - Króla Bukanierów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...