Informacje

 • Plaga szczurów w Helsinkach. "Nie są agresywniejsze niż kaczki czy mewy"

  19-09-2017 16:42

  Skutek uboczny wyplenienia królików

  Z plagą szczurów borykają się także polskie miasta, ostatnio Wrocław

  Ciepłe zimy - to, zdaniem specjalistów, jeden z powodów wzrostu populacji szczurów w fińskich miastach. W Helsinkach gryzonie urządzają sobie gniazda w samochodach.

  Doskonała ochrona przed złodziejami samochodów - ironizują fińskie media, opisując związane ze szczurami kłopoty, z jakimi borykają się mieszkańcy Helsinek.

  Szczurom sprzyjają ciepłe zimy

  W rozmowie z dziennikiem "Helsingin Sanomat" Jouni Siltala z firmy zwalczającej szkodniki opowiadał, że gryzonie upodobały sobie wnętrza samochodów, w których lubią się gnieździć. - To zdarza się na otwartych parkingach, gdy w pobliżu są szczurze nory - stwierdził.

  Otso Huiti, badacz z Fińskiego Instytutu Zasobów Naturalnych (Luke), w rozmowie z tą samą gazetą wyraził opinię, że za wzrost populacji szczurów w miastach Finlandii w dużej mierze odpowiadają stosunkowo ciepłe ostatnio zimy.

  Co więcej, w ostatnich latach w Helsinkach prowadzono walkę z rosnącą populacją dzikich królików. Teraz okazuje się, że w miejsce królików pojawiły się szczury, zajmując ich norki.

  "Tak samo naturalne, jak ludzie"

  Luke stara się oszacować populację szczurów. Otso Huiti podkreślił, że "miejska ekologia" szczurów to obszar słabo zbadany. - Naukowcy skupiali się raczej na sposobach zabijania tych zwierząt - dodał.

  W ubiegłą zimę szczurom udało się opanować skwer w pobliżu Teatru Narodowego w Helsinkach oraz pomnika fińskiego poety i dramaturga Aleksisa Kiviego. Od tego czasu teren jest pod szczególną obserwacją.

  Biolog Raimo Pakarinen pracujący dla służb miejskich Helsinek przekonywał, że szczury nie są zwierzętami agresywnymi. - Nie są ani trochę bardziej agresywne niż kaczki czy mewy, które zbliżają się do ludzi w nadziei zdobycia pożywienia - stwierdził. - Szczury to w mieście stworzenia tak samo naturalne, jak ludzie - dodał.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Mróz na razie będzie słabnąć, ale wkrótce wróci z nową siłą....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu znad Karkonoszy, jedyn...