Informacje
 • Płeć tych zwierząt zależy od temperatury. Niebawem może zabraknąć samców

  12-01-2018 21:24 Seksmisja w świecie zwierząt

  Na nagraniu widać mazurskie żółwie

  Visualhunt (CC BY-SA 2.0)/Peter Liu

  Płeć żółwi zielonych nie jest determinowana przez chromosomy, jak to jest w przypadku ludzi i większości ssaków. Wśród tych gadów to temperatura na zewnątrz jaja jest decydująca o tym, czy wykluje się z niego samiec czy samica. Naukowcy twierdzą jednak, że przez to może dojść do zagrożenia gatunku w miarę jak klimat się ociepla.

  Zgodnie z raportem opublikowanym przez czasopismo naukowe "Current Biology" w niektórych skupiskach w wyniku podwyższonej temperatury młode gady występują wyłącznie jako płeć żeńska.

  - To jest jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących ochrony biologicznej w tej dekadzie -powiedział biolog David Owens, emerytowany profesor z College of Charleston, który nie brał udziału w przeprowadzanym badaniu. Możliwe, że w ciągu kilku dekad nie będzie już wystarczającej liczby samców wśród żółwi morskich - ostrzega naukowiec.

  Temperatura a płeć

  Płeć żółwia zielonego jest uwarunkowana przez środowisko.

  - Ich płeć jest ściśle zależna od temperatury - mówi Camryn Allen, badaczka z amerykańskiej agencji rządowej National Oceanic and Atmospheric Administration i współautorka nowego odkrycia. -To nie genetyka. To temperatura - dodaje.

  Naukowcy określają pewną temperaturę, w której żółwie rodzą jako mieszanka samców i samic. W przypadku żółwi zielonych temperatura ta wynosi 29,3 stopnia Celsjusza. Jeśli temperatura będzie kilka stopni niższa, wszystkie żółwie, które się urodzą, będą płci męskiej. W analogiczny sposób, w przypadku podgrzania jaj, nowo narodzone gady będą samiczkami.

  - Przejście z urodzeń 100 procent samców do urodzeń 100 procent samic oddziela bardzo wąski zakres, jedynie kilku stopni. - powiedział współautor publikacji i zarazem biolog morski pracujący dla NOAA Michael Jensen.

  Smutna prognoza

  Żółwie zielone odgrywają bardzo ważną role w wodach opływających wschodnie wybrzeże Australii. Skubią one morskie trawy, niczym krowy na pastwisku, co sprawia, że roślinność ta pozostaje w dobrej kondycji.

  Wcześniejsze badania wykazały, że zarówno u żółwi zielonych, jak i u innych gadów zależnych od temperatury zmiana płci może zachodzić w odpowiedzi na zmianę klimatu. Owens, który rozmawiał niegdyś z autorami badań, przyznał, że zmiany te bez wątpienia oddziałują na żółwie z całego świata. Dodaje, że u wielu innych gatunków, nad którymi trwają badania, w populacji rodzi się już 90 proc. lub więcej samic.

  - Żółwie mają swoje sposoby na zaadaptowanie się do nowych warunków - podkreśla Allen.

  Pytanie, czy starczy im czasu na tę adaptację.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...