Informacje
 • Po awarii w Fukushimie tamtejsze dzieci najgrubsze w kraju

  02-01-2013 17:58 Dwa lata temu otyłość dzieci była znacznie mniejszym problemem
  Po awarii w Fukushimie tamtejsze dzieci najgrubsze w kraju

  Do katastrofydoszło w marcu 2011 roku

  fot. Shutterstock

  Dzieci w Fukushimie są najgrubsze w Japonii. Zdaniem ministerstwa edukacji, które przygotowało raport nt. otyłości młodzieży, wpływ na to miała awaria elektrowni atomowej.

  Katastrofa, do jakiej w marcu 2011 roku doszło w Fukushimie, wpłynęła na wiele aspektów życia Japończyków z północnego wschodu - m. in. nie wolno im było jeść ryb, ponieważ wiele z nich było napromieniowanych.

  Najnowsze doniesienia mówią o tym, że konsekwencją potężnej fali tsunami, która uszkodziła miejscową elektrownię jądrową, jest też... tycie dzieci.

  Najwięcej otyłych w Fukushimie

  Na zlecenie japońskiego ministerstwa edukacji latem 2012 roku przebadano 700 tysięcy uczniów z całego kraju. Okazało się, że w Fukushimie dzieci mające od 5 do 9 lat oraz te, które mieszczą się w przedziale wiekowym 14-17, najczęściej cierpią na otyłość.

  Na potrzeby raportu ministerstwa dzieci otyłe zdefiniowano jako te, które ważą o 20 proc. więcej niż powinny.

  Duży przyrost wagi...

  Skąd wiadomo, że tycie tamtejszych uczniów miało miejsce za sprawą katastrofy? W porównaniu z 2010 rokiem, dzieci otyłych przybyło naprawdę dużo. 6-letnich chłopców z dużą nadwagą jest aktualnie 11,4 proc. Dwa lata temu było ich tylko 6,4 proc. Otyłych 8-letnich dziewczynek odnotowano z kolei aż o dwa razy więcej. Ich ilość podskoczyła z 7,3 do 14,6 proc.

  ...przez szkolne zakazy

  Jak tłumaczy ministerstwo, przyrost wagi dzieci z Fukushimy to skutek tego, że po katastrofie prawie pół tysiąca lokalnych szkół zdecydowało się na ograniczenie czasu, jaki ich uczniowie powinni spędzać na świeżym powietrzu. Wszystko po to, żeby uchronić dzieci przed szkodliwym promieniowaniem. We wrzesniu tego roku takie restrykcje obowiązywały jeszcze w 71 szkołach.

  11 marca 2011 roku

  11 marca 2011 r. bardzo silne trzęsienie ziemi w Japonii spowodowało automatyczne wyłączenie się elektrowni atomowych. 15-metrowe tsunami zniszczyło awaryjne zasilanie systemów chłodzenia dwóch reaktorów w elektrowni Fukushima. Efektem było m.in. skażenie okolicy i ewakuacja ludzi w promieniu 20 km. Chłodzenie reaktorów do bezpiecznej temperatury trwało do końca 2011 r.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jak ktoś myśli że to przez promieniowanie...
  to jest ignorantem i niedoukiem!
  ~Xaveri /2013-01-02 23:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...