Informacje
 • Po kolei: skorupa ziemska, płaszcz Ziemi, jądro zewnętrzne i ... dwa jądra wewnętrzne?

  11-02-2015 06:50 Przełomowe odkrycie amerykańskich i chińskich geologów.
  Po kolei: skorupa ziemska, płaszcz Ziemi, jądro zewnętrzne i ... dwa jądra wewnętrzne?

  Budowa wnętrza naszej planety

  Shutterstock

  Czego jeszcze nie wiemy o naszej planecie? Okazuje się, że całkiem sporo. Właśnie odkryto, że jądro wewnętrzne składa się z dwóch części o różnych właściwościach. Można bylo tego dokonać dzięki najnowszej techologii, która wykorzystuje dane zebrane podczas trzęsień ziemi.

  Dzięki nowatorskiej technologii specjaliści dowiedli, że jądro wewnętrzne Ziemi ma swoją własną zewnętrzną otoczkę. Okazało się również, że posiada zadziwiające właściwości.

  Wnętrzu naszej planety przyjrzeli się geolodzy z Uniwersytetu w Illinois w Urbana-Champaign oraz chińskiego uniwersytetu w Nanjing. O najnowszym badaniu wypowiedzieli się prowadzący badania: Xiaodong Song z amerykańskiej uczelni wraz z Tao Wang z azjatyckiego uniwersytetu w czasopiśmie Nature Geoscience, który opublikowano 9 lutego.

  Skuteczne trzęsienia ziemi

  - Mimo że jądro wewnętrzne jest małe, mniejsze od Księżyca, posiada jednak pewne ciekawe cechy - powiedział Song. - Badanie może nam przybliżyć wiedzę na temat historii tworzenia się naszej planety, a także inne dynamiczne procesy jakie zachodzą pod powierzchnią ziemi - dodaje.

  Naukowcy, aby "zeskanować" i tym samym poznać naszego globu, używają nietypowej metody. Wykorzystują rozchodzenie się fal sejsmicznych, wywołanych przez trzęsienia ziemi. Porównać to można do badania USG, jakie przeprowadzają lekarze na pacjentach.

  Ekipa zastosowała technologię, która zbierała dane nie z początkowych wstrząsów, ale z fal rezonansowych, które są wynikiem trzęsienia ziemi.

  Żelazo pod lupą

  Analizując jądro planety naukowcy ujawnili zaskakujące informacje dotyczące centrum naszej planety.

  Jądro wewnętrzne uważa się za stałą okrągłą bryłę żelaza, o pewnych złożonych właściwościach strukturalnych. Międzynarodowa ekipa naukowców uważa, że posiada ona jednak wyraźną wewnętrzną otoczkę, która stanowi prawie połowę średnicy całego wewnętrznego jądra. W zewnętrznej warstwie jądra wewnętrznego kryształki żelaza są ułożone w ustalonym kierunku: północ-południe. Jednak okazuje się, że głębiej, czyli w samym sercu Ziemi, są one ułożone mniej więcej w kierunku wschód-zachód.

  Dodatkowo, zachowują się w inny sposób niż ich zewnętrzni sąsiedzi. Oznacza to, że centralna część wewnętrznego jądra mogą tworzyć różne kryształy.

  - Fakt, że mamy dwa różne obszary w obrębie jądra wewnętrznego, może nam powiedzieć o tym, jak powstał i zmieniał się ten obszar w czasie geologicznym - powiedział Song. - A to może mieć wpływ na ewolucję całej naszej planety - dodał.

  Groźne trzęsienia na powierzchni

  Nad powierzchnią ziemi trzęsienia powodują niszczycielskie skutki. Nie tylko na litym podłożu, ale także na wodzie. Fale tsunami na oceanach przypominają rozchodzenie się fal wewnątrz naszej planety. Zobacz na poniższym wideo jak wygląda ten groźny żywioł z atmosfery.

  Ziemia dosłownie zafalowała po trwającym 3 minuty trzęsieniu, które nawiedziło południową Alaskę w Wielki Piątek 1964 roku. Odnotowane wtedy wstrząsy o magnitudzie 9,2 do dziś pozostają w czołówce najsilniejszych w historii pomiarów. Wygenerowały falę tsunami o wysokości przekraczającej nawet 30 m, która przetoczyła się niemal przez cały Ocean Spokojny. W Zatoce Valdez wypiętrzyła się na wysokość aż 60 m.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wewnętrzne jądro Ziemii ma ok. 5,5 tys. st C
  Składa się głównie z żelaza i niklu. Dlatego, jeśli ktoś ma biologiczne skojarzenia, może nazywać tę warstwę NiFe. Metal zachowuje stały stan skupienia ze względu na wysokie ciśnienie ( 3,5 mln atm.).
  ~www /2015-04-12 22:31
 • Wewnątrz Ziemii jest 7800'C
  Więc jakie żelazo... ?
  NeutronStar /2015-02-11 21:34
 • Dwa jądra
  Ja też mam dwa jądra i co z tego? Wiem o tym bez trzęsienia.
  ~dociekliwy /2015-02-11 19:51
 • Pan Geolog!
  A to znaczy się zwiastun jakiegoś nowego filmu S-f jest!
  A na poważnie, co to do [CENZURA] jasnej ma być?, nie każdy jest geologiem by zrozumieć to co przedstawiono na filmie!
  TtaygerTt /2015-02-11 18:49
 • A ja sądzę że...
  .....zawsze były dwa jadra i ch.....
  ~Wacek /2015-02-11 17:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami najpierw duże ochłodzenie, ale potem możemy liczyć na babie lato....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia łączącego dwa wyże - znad Atla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...