Informacje
 • "Pocący się bilbord" ma pomóc w zwalczaniu wirusa zika

  21-04-2016 14:58 Wymyślono billboard o zapachu, który zwabi i zabije komary
  "Pocący się bilbord" ma pomóc w zwalczaniu wirusa zika

  Malarię przenoszą zarażone komary

  Shutterstock

  W Brazylii stanęły dwa billboardy, które mogą pomóc w masowym zabijaniu komarów. Insekty te przenoszą groźny wirus zika, dlatego naukowcom szczególnie zależy na powstrzymaniu ich dominacji. Pomóc w tym może mikstura z kwasu mlekowego.

  Billboard, który ma zabijać komary, został zaprojektowany przez agencję marketingową z Brazylii. Tablica wydzielać ma stworzony na bazie kwasu mlekowego zapach, imitujący ludzki pot i dwutlenek węgla, zawarty w ludzkim oddechu. Twórcy koncepcji udostępnili ją nieodpłatnie i zachęcają innych do produkcji.

  Zwabić zapachem

  Insekty, gryząc człowieka mogą przekazać mu wirus zika, co jest niebezpieczne dla jego życia. Dlatego szukane są rozwiązania tego problemu. Jednym z nich może być pomysł, polegający na zachęceniu komarów do przylatywania w miejsca, w których jest dużo ludzi.

  Dwie firmy odpowiedzialne za ten projekt Mosquito Killer Board oraz Posterscope and NBS, wierzą że stawianie tych billboardów mogłoby pomóc w walce z wirusem zika, przenoszonym przez komary. Zapach z tablicy ma zwabiać insekty z odległości 2.5 kilometra - informują twórcy. Kiedy przylecą do billboardu i wpadną w niego, utkną w literach znajdujących się w nim.

  Zabić komary

  Dotychczas zainstalowano dwa, zabijające komary, billboardy w Rio de Janerio, w Brazylii. Według założenia nie będzie sprzedawana powierzchnia reklamowa na tych tablicach.

  - To imponujące jak wiele komarów możesz schwytać w te pułapkę i jak dużo żyć można uratować tym

  pomysłem – powiedział Otto Frossard z Posterscope w wypowiedzi dla BBC. Dodał, że taki billboard kosztuje kilka tysięcy reali (1 real to niewiele ponad 1 zł). - Myślę, że cokolwiek, co może zostać zrobione, w celu zmniejszenia dominacji komarów na świecie jest dobrym działaniem - mówi Chris Jackson, lekarz, ekspert ds. kontroli szkodników na uniwersytecie w Southampton. - Szczególnie istotne jest to, że urządzenie zabija osobniki żeńskie, czyli te przedstawicielki gatunku, wysysające krew, gryzące i zarażające. - opowiada.

  Bezpieczne?

  Jackson jednak przestrzega przed stawianiem billboardów w miejscach publicznych. - Mam kilka obaw - mówi w wywiadzie dla BBC. – Może, gdyby odbywało się to, nie w miejscu o dużym zagęszczeniu ludzi i nie tam, gdzie pojawiają się oni z odkrytymi nogami, byłoby to właściwsze. W przeciwnym wypadku, jest to wypuszczanie głodnych komarów w raj ze świeżym pokarmem.

  Zika

  Występuje w około 20 państwach na świece. Najwięcej zachorowań odnotowano właśnie w Brazylii. Zika jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, może doprowadzić do uszkodzenia płodu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...