Informacje

 • Podkowa czy wąsy? Jedna z najrzadszych chmur zawisła nad Nevadą

  14-03-2018 17:58

  Widać ją tylko kilka minut

  Chmury przyjmują wiele fantazyjnych kształtów

  NWS Elko/twitter

  Taki widok nie zdarza się często. Na amerykańskim niebie zaobserwowano jedną z najrzadziej widywanych chmur - wir podkowiasty.

  Chmury potrafią być naprawdę efektowne, przyjmując rozmaite kształty czy mieniąc się wszystkimi kolorami tęczy. Mogą przypominać latające spodki, soczewki, wały, fale, grzyby czy też nawet gigantyczne kalafiory.

  Jak podaje serwis meteorologiczny AccuWeather, jednymi z najrzadziej obserwowanych na świecie chmur są wiry podkowiaste (ang. horseshoe vortex clouds). Jak sama nazwa wskazuje, wyglądają jak podkowy, jednak nie wszyscy się z tym zgadzają. Niektórym kojarzą się z na przykład z... wąsami.

  Kilka minut niebiańskiego spektaklu

  Wir podkowiasty zaobserwowano w ubiegły czwartek w okolicy osady Battle Mountain w Nevadzie. Zdjęcie chmury, autorstwa Christy Grimes, opublikowała na Twitterze amerykańska Narodowa Służba Pogodowa.  Obiekty tego typu tworzą się, gdy niewielka chmura cumulus znajdzie się nad termicznym prądem wstępującym (ruch powietrza ku górze spowodowany różnicą temperatury). Powietrze szybciej wznosi się pośrodku chmury, wobec czego ta przyjmuje wygięty, łukowaty kształt. Wir podkowiasty pozostaje na niebie zaledwie przez kilka minut. Dość szybko rozwiewa go wiatr.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Do Polski wlewa się chłód, groźny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dalek...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni Polska znalazła się w silnym strumieniu ciepła, które płynie do nas...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu wyżu znad południowej Norwegii, tylko na południu kraju po...