Informacje
 • Polacy wirują z prędkością 930 km/h. "Błąd jest naprawdę niewielki"

  01-02-2014 18:45 Amerykański geolog opracował wykres prędkości obrotowej dla różnych miejsc na Ziemi

  Na zdjęciu: wykres prędkości; na filmie: ruch obrotowy Ziemi

  Fot. Seth Kadish, film: NASA

  Mieszkańcy Polski poruszają się z ogromną prędkością, ponad 930 km/h - wynika z wykresu stworzonego przez amerykańskiego geologa Setha Kadisha. Jednak dużo szybsi są mieszkańcy krajów równikowych - osiągają prędkość 1670 km. Naukowiec wykonał wizualizację prędkości, jaką osiąga dany punkt na powierzchni naszej planety w związku z ruchem obrotowym Ziemi.

  - Początkowo zamierzałem wykonać taką grafikę dla Marsa. Jednak wiem, że ludzi bardziej interesuje wizualizacja danych, które mogę odnieść do siebie samych. A ponieważ jeszcze nikt na Marsie nie mieszka, stworzyłem wykres dla Ziemi - wyjaśnia geolog dr Seth Kadish z Uniwersytetu Browna.

  Rezultatem pracy dr. Kadisha jest wykres, z którego łatwo można odczytać, z jaką prędkością porusza się dany punkt wokół osi Ziemi. Naukowiec zaznaczył jednak, że podczas tworzenia wizualizacji nie brał pod uwagę ruchu obiegowego naszej planety wokół Słońca.

  Osiągnąć prędkość ponad 1600 km/h

  Jaka jest więc prędkość danego obiektu znajdującego się na naszej planecie? - Prędkość, z jaką dany punkt porusza się wokół osi Ziemi zależy od jego lokalizacji - zaznaczył naukowiec. Każdy obiekt znajdujący się na równiku przemierza dziennie około 40 075 km.

  Dr Kadish podzielił ten dystans przez 24 godz. (a dokładniej przez 23 godz. 56 min. i 4 sek.). Uzyskany wynik to 1 670 km/godz. Oznacza to więc, że wszystkie punkty na równiku poruszają się z taką prędkością. Żeby dowiedzieć się, z jaką prędkością porusza się każdy inny punkt naszej planety, wystarczy pomnożyć otrzymany wynik (1 670 km/h) przez cosinus szerokości geograficznej danego punktu.

  "Błąd jest niewielki"

  Właśnie takie działania wykonał dr Seth Kadish. Następnym etapem jego pracy było naniesienie danych na wykres i stworzenie wizualizacji.

  Naukowiec zaznacza jednak, że wynik, który odczytamy z wykresu jest przybliżony, bo odnosi się do Ziemi jako do idealnej kuli, a nie do elipsoidy. Chociaż zaznacza, że "błąd jest naprawdę niewielki".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Punkt patrzenia
  Z kosmosu to dopiero piekny widok patrząc na planetę .oglądając to nagranie chce się wiecej
  ~Astrix /2018-10-06 08:40
 • Predkosc
  Witam ciekawa stronka mozna się dowiedziec ciekawych rzeczy a wiele przypomniec sobie
  ~Ert /2018-10-06 07:36
 • Predkosc
  Czy wynaprawde myslicie ze taka predkosc co jest pokaza to 1600 na godzine wlaczcie szlifierkei stancie obok albo obror ziemi z predkoscia 900 paremetrow na sekunde wktorym momencie to widac
  ~Ert /2018-10-06 07:10
 • artx
  ok. ale jak wystrzelimy pocisk nuklearny w kosmos, poza pole grawitacyjne ziemi i go zawrócimy tym samym torem po godzinie to pierdyknie ponad 1000 km dalej od miejsca z którego startował? Po drugie jeżeli wzniesiemy się promem poza pole grawitacyjne i będziemy poruszać się z prędkością obrotu ziemi to będziemy zawsze w jednym i tym samym punkcie odniesienia na ziemi
  ~artx /2018-07-19 07:00
 • prędkość
  przy prędkości 1670 km/h siła odśrodkowa powinna natychmiast wyrzucić wodę z oceanów w kosmos
  Wiem że nic nie wiem
  ~Pantene /2018-04-10 22:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach afrykański żar uderzy w Europę....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Ulla znad Rumunii. Tylko...