Informacje
 • Poleciały głowy za neutrina szybsze od światła

  30-03-2012 16:39 Szef cernowskiego projektu OPERA podał się do dymisji
  Poleciały głowy za neutrina szybsze od światła

  Ereditato (z prawej) na kilka miesięcy podważył teorię Einsteina

  Wikipedia/cern.ch

  Odpowiedzialny za przeprowadzenie jednego z najdroższych eksperymentów świata – Antonio Ereditato z CERN, zwolnił się ze stanowiska. Naukowiec przewodził projektowi OPERA, którego rezultaty podważały teorię względności Einsteina. 15 tysięcy prób wykazało, że neutrina były szybsze od światła - okazało się, że przez luźny kabel.

  Pod koniec września naukowcy z CERN-u zelektryzowali cały naukowy, i nie tylko, świat. Przesłaliśmy neutrina z prędkością szybszą niż światło - ogłosili. Wiązka tych cząstek wysłana z ośrodka CERN w Szwajcarii pojawiła się w oddalonym o 732 km podziemnym laboratorium we włoskim Gran Sasso o 60 miliardowych części sekundy wcześniej, niż taki sam dystans mogłoby pokonać światło.

  Oświadczenie to wywołało burzę w świecie nauki. Naukowcy reagowali entuzjastycznie na doniesienia CERN, ale jednocześnie wyrażali chęć by wyniki badań projektu OPERA okazały się być błędne.

  Luźny kabel i dymisja

  Po kilku miesiącach okazało się, że naukowa rewolucja była jedną wielką wpadką. 16 CERN marca potwierdził, że po przeprowadzeniu eksperymentu po odpowiednim skalibrowaniu maszyn okazało się, że neutrina jednak nie są szybsze od światła, a błąd spowodowany był zbyt luźnym kablem w jednym z urządzeń.

  - Kabel rzeczywiście był obluzowany - podali badacze w oficjalnym oświadczeniu. - Ponowne testy przeprowadzimy w maju. Mamy zbyt wiele danych do przeanalizowania, żeby stwierdzić to na 100 proc. - zaznaczyli.

  Dwa tygodnie później odpowiedzialny za badania włoski naukowiec Antonio Ereditato zrezygnował z funkcji szefa projektu OPERA, który badał neutrina. O odejściu Ereditato poinformował włoski państwowy instytut fizyki nuklearnej INFN w piątek po południu. Naukowiec ani CERN jak dotąd nie wydali na ten temat oświadczenia czy komentarza.

  Na tym opiera się fizyka

  Jak rewelacje na temat neutrin mogły podważyć fundamenty współczesnej fizyki? Zgodnie z teorią Einsteina, prędkość światła jest we Wszechświecie nieprzekraczalna. Na założeniu, że nic nie może jej przekroczyć, opiera się większa część współczesnej fizyki.

  Naukowcy nieustannie starają się coraz bardziej precyzyjnie zmierzyć to zjawisko, dlatego wciąż wykonują tysiące eksperymentów. Poza podważonymi teraz badaniami CERN nic nie wskazuje na to, by jakakolwiek cząsteczka mogła przekroczyć granicę prędkości światła.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • odległość geodezyjna po powierzchni, a rzeczywista ;)
  Te odległości się różnią. Neutrina za... przez Ziemię, a nie po powierzchni. Dziwnym trafem, różnica czasu mi się zgodziła z różnicą tych "odległości" przy założeniu, że elektrony szybciej od światła w próżni przez żaden ośrodek nie popylają. Kto "uczony", to też sobie przeliczy.
  ~gospodynidomowa /2018-11-12 23:12
 • kabel szybszy od fotonu
  w zamian za wpadkę szef CERN powinien powtykać sam jeszcze raz wszystkie kable tamże...
  ~papuzka /2013-05-22 12:48
 • wwwwwwwww
  widocznie odkrycie bylo komus nie na reke."luzny kabel' glupio brzmi wg mnie.
  Jak odpowiedz jakiegos pseudo elektryka.
  ~bezele /2013-04-09 17:16
 • skutki OTW Einsteina
  Interpretacja Einsteina teorii grawitacji Rimmana skierowała fizykę teoretyczną na "manowce" dla kilku pokoleń ludzkich.
  ~szczepan /2013-01-01 09:38
 • Ukrywana prawda
  Teoria STW jest niedopracowana.Einstein nie jest sam jej autorem. Natomiast OTW
  to dość nieudolny, przereklamowany model roboczy, media wmawiają gawiedzi, że jest to dzieło geniusza
  ~Szczepan /2012-10-26 06:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed końcem miesiąca na południu Polski znowu może być aż 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby z zachodu na wschód Polski będzie się przemieszczała zato...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...