Informacje

 • Poradnik dla niedowiarka. Przekonaj się, że Ziemia nie jest płaska na 9 sposobów

  12-10-2017 12:12

  Kilka porad z przymrużeniem oka

  Zdjęcia satelitarne dostarczają dowodów na kulistość Ziemi

  Foto: NASA; film: ESA

  Ziemia nie jest płaska, to wiedzą nawet dzieci. Nie potrzeba zakrojonych na wysoką skalę obserwacji, żeby to potwierdzić. Ale wystarczy przejrzeć fora internetowe by stwierdzić, że wątpiących nie brakuje. Oto poradnik w sam raz dla nich.

  Koncepcja, że Ziemia wcale nie jest płaska, pojawiła się ponad 2500 lat temu, a już w średniowieczu mało kto z wykształconych ludzi wierzył, że mogłoby być inaczej.

  Dziś tym bardziej trudno ten fakt w jakikolwiek sposób podważać. Jednak… Wciąż istnieją pewne jednostki wychodzące przed szereg, dzielnie przeciwstawiając się miliardom. Wystarczy przytoczyć przypadek rapera B.o.B.

  "Dwa miasta są od siebie oddalone o 16 mil, a jednak stoją w jednej linii. I gdzie niby jest to słynne zakrzywienie Ziemi? Wyjaśnijcie" - napisał. Raper postanowił zorganizować nawet zbiórkę pieniędzy na wystrzelenie satelity, mającego dowieść jego racji.

  No cóż, dowody można uzyskać w inny sposób, w niektórych przypadkach nawet nie wychodząc z domu.

  1. Popatrz na Księżyc

  Co wspólnego ma Księżyc z teorią płaskiej Ziemi? To, że jego obserwacje mogą tę tezę z łatwością obalić. Wystarczy obserwować cykliczność, czyli zmiany faz naszego satelity. W starożytności było to zagadką na przykład dla Greków.

  Do jednych z najbardziej dociekliwych można zaliczyć Arystotelesa. Zauważył, że w trakcie zmian faz Księżyca pada na niego zaokrąglony cień. Pochodzi on od Ziemi, znajdującej się między swoim satelitą, a Słońcem. Nie ma więc wątpliwości, że nasza planeta musi być kulą, a dokładniej - geoidą.

  2. Statki i horyzont

  Jeżeli kiedykolwiek patrzyłeś na horyzont spacerując po plaży, mogłeś zauważyć ciekawe zjawisko - zbliżające się statki nie tylko "pojawiają" się na morzu, lecz wydają się z niego "wynurzać".

  Podobny przykład - wyobraź sobie mrówkę chodzącą po powierzchni pomarańczy, w zasięgu twojego wzroku. Kiedy patrzysz na czubek owocu, zobaczysz, że ciało mrówki powoli pojawia się znad "horyzontu", nie jest ona widoczna przez cały czas, jak miałoby to miejsce, gdyby cytrus był płaski.

  3. Konstelacje gwiazd

  Takie obserwacje po raz pierwszy zostały wykonane przez Arystotelesa. Patrząc na różne konstelacje zauważył ich pozorny ruch na niebie, a w konsekwencji tego znikanie za horyzontem.

  Po powrocie z podróży do Egiptu Arystoteles zapisał: "są gwiazdy widoczne w Egipcie i… Cyprze, których nie widać w położonych dalej na północ regionach". To zjawisko może być wytłumaczone tylko wtedy, kiedy ludzie obserwują gwiazdy z poziomu okrągłej powierzchni, jak kontynuował uczony. Zakładał również, że sfera Ziemi nie jest dużych rozmiarów - inaczej efekt nieznacznej zmiany położenia obserwatora nie byłby tak oczywisty.

  Im dalej odejdziesz od równika, tym szybciej znane ci konstelacje będą z czasem znikać za horyzontem, będąc zastępowanymi przez inne gwiazdy. Coś takiego nie wydarzyłoby się, gdyby Ziemia była płaska.

  4. Zegar słoneczny

  Jeżeli wbijesz patyk w ziemię, rzuci on cień. Cień będzie poruszał się wraz z mijającym czasem. W ten sposób funkcjonują na przykład zegary słoneczne. Jeżeli Ziemia byłaby płaska, wtedy dwa patyki postawione w dwóch różnych miejscach rzucałyby dokładnie taki sam cień. Wniosek jest prosty - ziemia musi być okrągła.

  Na podstawie tego eksperymentu żyjący w starożytności Eratostenes dość dokładnie wyliczył obwód naszej planety.

  5. Im wyżej, tym dalej

  Powszechne uważa się, że zasięg wzroku jest zależny od wysokości, na jakiej się znajdziemy. Krótko mówiąc - im wyżej wejdziesz, tym będziesz widzieć dalej położone miejsca. Zazwyczaj wiążemy to z przeszkodami stojącymi w zasięgu naszego wzroku, ograniczającymi widok - domami, drzewami itp. Ale to nie do końca prawda.

  Powierzchnia, którą jesteśmy w stanie zaobserwować, również różni się w zależności od tego, czy znajdujemy się na podłożu płaskim czy kulistym. Z tego pierwszego zawsze zobaczymy mniej niż z drugiego.

  6. Hen daleko samolotem

  Jeżeli kiedykolwiek leciałeś samolotem, szczególnie na dalekich dystansach, mogłeś zauważyć dwa interesujące fakty na temat samolotów i Ziemi.

  Po pierwsze - samoloty mogą przemieszczać się po względnie prostej linii przez długi czas, nie dolatują do żadnej "krawędzi" czy "końca" czegokolwiek. Pomijając aspekt ograniczonych zasobów paliwa, mogłyby oblecieć Ziemię dookoła.

  Druga obserwacja jest jeszcze łatwiejsza - zwyczajnie, wyglądając za okno lecąc nad oceanem widać, że horyzont jest zaokrąglony.

  7. Nie jesteśmy inni

  Ziemia różni się od innych planet, to prawda, jednak są takie cechy, które charakteryzują wszystkie.

  Innymi słowy: skoro odkryliśmy tyle planet, w różnych lokalizacjach i biorąc pod uwagę różne kryteria są one do siebie podobne, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dotyczy to również naszej planety. Wszystkie przeprowadzone przez nas obserwacje pokazały, że planety są kuliste

  W 1610 roku Galileusz zaobserwował, że satelity Jowisza obracają się wokół niego. Opisał je jako "małe planety obracające się wokół większej". Zobaczył również, że inne ciała niebieskie (Jowisz, Neptun, a później również Wenus) są krągłe i wszystkie krążą wokół Słońca.

  8. Istnienie stref czasowych

  Podczas gdy w Warszawie jest godzina 17, Słońce zmierza ku zachodowi, w Nowym Jorku mamy wtedy 11, czyli Słońce znajduje się w prawie najwyższym punkcie, jaki osiągnie tego dnia. W Pekinie zaś panuje ciemność, a na zegarkach widnieje godzina 23. Czemu zrobiło się ciemno?

  Można to wytłumaczyć jednym krótkim zdaniem - Ziemia jest okrągła i krąży wokół własnej osi. Jeżeli w jednym miejscu świata jest jasno to po przeciwnej - ciemno.

  Jeżeli Słońce byłoby umieszczone w specyficzny sposób - żeby w danym momencie oświetlało na płaskiej powierzchni tylko jeden fragment, tak czy siak widzielibyśmy naszą gwiazdę z każdego miejsca. Nawet kiedy nie znajdowałaby się ona bezpośrednio nad naszymi głowami. Jak wiadomo, taka sytuacja się nie zdarza, słońce zawsze znika za horyzontem o określonej godzinie. Jaka jest tego przyczyna? Kulistość!

  9. Wyraża więcej niż tysiąc słów

  Na koniec - ostatni dowód, ale nie najmniej ważny. Wręcz przeciwnie - to właśnie ta "obserwacja" stanowi niezbyty dowód na kulistość Ziemi.

  W ciągu 60 lat eksplorowania kosmosu, wysłaliśmy w kosmos satelity, sondy oraz oczywiście ludzi. Dzięki temu otrzymaliśmy mnóstwo zdjęć przedstawiających naszą planetę. Czemu, nawet jakby się bardzo chciało, nie da się zaprzeczyć, Ziemia na nich je sferyczna. Jak to mówią - obraz wyraża więcej niż tysiąc słów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • D*pa biskupa
  Przeczytalem te pierwsze 3 niepodwazalne teorie ze ziemia to geoida
  1. Nie raz widac ksiezyc i slonce na raz skoro ksiezyc jest okrogly a slonce swieci zboku to i tak jedna polowka powinna byc ciemna (Jak masz wyobraznie to sobie zrobisz obrazek kuli (ksiezyc) i slonce postawisz obok
  2. Ze statkami jest tak ze jak ci zniknie za ta niby krzywizna ziemi i wezmiesz lornetke popatrzysz w kierunku gdzie zniknal ci statek to nagle go znowu zobaczysz (cud)
  3. Ziemia krazy dookola slonca, obraca sie wedlug wlasnej osi i caly nasz uklad sloneczny lata po calym kosmosie, a gwiazdy oddalone o kilk tysieci miliardow kilomterow (taka jak gwiazda polnoicna) jest zsynchronizowana z polnoca ziemi,
  Dalej mi sie nie chce czytac tych bzdur ale po tvn24 wiecej sie nie moglem spodziewadz, nq
  ~Plaskoziemian /2018-09-02 16:44
 • Czy rzeczywiście kula?
  Mieszkam w Gdańsku. Z plaży w Jelitkowie przy dobrej pogodzie przez lornetke widać Hel i plaże na Helu. Biorąc pod uwage odległość 23km(najbliższa) krzywizne i promień Ziemi powinienem widzieć obiekty wyższe niż 24m.
  A widać cały Półwysep Helski łącznie z roślinnością nie przekraczającą 10m. To jest prosta matematyka którą każdy może "dotknąć" osobiście. Wiec dlaczego widać coś co nie powinno być widoczne zgodnie z oficjalną nauką?
  ~Brzozak /2018-08-02 11:46
 • bzdury
  STEK BZDUR
  szkoda czasu na czytanie
  ~nick /2018-07-26 09:55
 • Dawno nie patrzylem w gwiazdy
  W podstawowce bylo ze ziemia jest plaska w sredniej bylo ze ziemia jest plaska a teraz sluchajac tych spiskow ze ziemia jest okragla co mam myslec?
  ~Bzik /2018-06-07 18:54
 • płaska ziemia
  te " dowody" to żadne dowody, bo rwnie dobrze można przytoczyć rzeczy wręcz odwrotne... np. statki.. wydaje nam się ze znikają jakby nurkując tak.. ale przecież im dalej tym nasz wzrok już nie sięga wiec to się dzieje przez nasze oko, a nie musi przez kształt ziemi jaki kolwiek by nie był.. druga rzecz.. nikt z nas ludzi prostych normalnych nie miał możliwości wylecieć w kosmos i na własne oczy się przekonać jaka jest ziemia ?... wierzymy komus kto nam coś powiedział na słowo .... to tak jakby uwierzyć komuś ze jak skocze w ogien to nie spłone.
  ~anonim /2018-05-29 22:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Procesy naturalne na lądzie, w wodzie i w powietrzu decydują o życiu na Ziemi. W...

Tomasz Wasilewski

alt

Po chwilowym i niezbyt dużym ochłodzeniu do Polski znowu zmierza fala gorącego p...

Wojciech Raczyński

alt

Gorące powietrze zwrotnikowe napłynie z południowego zachodu....