Informacje
 • Potężna bryła lodu runęła do wody.
  Perito Moreno dał rzadki spektakl

  14-03-2018 12:22 To zdarza się średnio raz na cztery lata

  Na tę chwilę czekano dwa lata. Od argentyńskiego lodowca Perito Moreno oderwał się potężny kawał lodu.

  Perito Moreno jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Argentynie, a jednocześnie jednym z najpopularniejszych lodowców na świecie. Tysiące turystów rocznie wyruszają na "koniec świata", za jaki można uznać Patagonię, w nadziei, że ujrzą niesamowity spektakl - olbrzymią bryłę lodu, która z hukiem uderza w wody jeziora Argentino.

  Dwa dni emocji

  Szczęście mieli ci, którzy wybrali się do Parku Narodowego Los Glaciers, gdzie znajduje się Perito Moreno, w ten weekend. W niedzielę zerwał się potężny most lodowy. W poniedziałek od lodowca oderwał się kolejny, większy kawał lodu. Turyści nie mogli obserwować tego zjawiska, ponieważ nastąpiło jeszcze przed otwarciem parku.

  Przewiduje się, że w ciągu następnych dni może dojść do kolejnych oderwań. Następuje to średnio raz na cztery lata (ostatni raz w marcu 2016 roku), najczęściej w miesiącach letnich, które na półkuli południowej przypadają na okres od grudnia do marca.

  Presja wywierana przez rzekę

  W jaki sposób dochodzi do obrywów? Duża część lodowca znajduje się w obrębie jeziora Argentino. Posuwając się do przodu, lód tamuje bieg rzeki zasilającej zbiornik. Woda początkowo podmywa lodowiec od spodu, drążąc sobie tunel. Zwiększające się wciąż ciśnienie rzeki napierającej na lód w końcu powoduje przerwanie lodowej blokady. Różnica poziomów między jej obiema stronami może wynosić nawet 30 metrów.

  Perito Moreno ma długość około 30 kilometrów i powierzchnię około 250 kilometrów kwadratowych. W najwyższym miejscu sięga ponad powierzchnię jeziora Argentino na wysokość 70 metrów. Jest jednym z 48 lodowców tworzących Lądolód Patagoński Południowy, stanowiący trzeci co do wielkości fragment lądolodu na świecie - po Antarktydzie oraz Grenlandii. Przesuwa się on o średnio 700 metrów rocznie.

  Po jeziorze Argentino pływają statki wycieczkowe, podpływające dość blisko do Perito Moreno. Organizowane są również trekkingi po powierzchni lodowca.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Przyroda
  Skutki ocieplenia klimatu.
  marcinponiewierski /2018-03-14 12:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...