Informacje

 • Poznajcie Bartka, pierwszą pandę czerwoną w gdańskim zoo

  22-09-2016 10:23

  Na razie oswaja się z otoczeniem

  Nowy mieszkaniec gdańskiego zoo

  TVN24

  Zoo w Gdańsku-Oliwie ma nowego mieszkańca. Panda o imieniu Bartek bardzo dobrze czuje się w obecnym domu. Dużo śpi, zwiedza i z apetytem zjada przygotowywane przez opiekunów przekąski.

  Do ogrodu zoologicznego w Gdańsku trafiła pierwsza panda czerwona, nazywana także małą. Nowy mieszkaniec zoo to roczny samiec Bartek, który przybył do Polski z Whipsnade w Wielkiej Brytanii.

  Oficjalnie zwierzę nazywa się Bert, jednak u nas szybko zaczęto je nazywać Bartkiem. Według jego opiekunki polskie imię zostało przez młode zwierzę całkowicie zaakceptowane.

  Śpioch z apetytem

  Bartek obecnie mieszka w najwyżej położonym domku na specjalnie przygotowanym dla niego terenie. Najczęściej widać go rano lub po południu, bo pandy małe pół dnia przeznaczają na odpoczynek. W tym czasie samczyk ucina sobie drzemki. Kiedy jednak nie śpi, dopisuje mu apetyt. Chętnie zjada przygotowywane przez opiekunów posiłki, składające się z gałązek bambusa z własnej uprawy i ręcznie lepionych kulek ze specjalistycznego suszu i granulatów. Dieta pandy jest także uzupełniana o owoce, takie jak winogrona, gruszki i jabłka oraz o mięso.

  Myląca nazwa

  Panda mała to gatunek drapieżnego ssaka, występującego naturalnie w górach w Azji. Choć często nazywa się ją misiem, jest to błąd, ponieważ poza wyglądem, ma z nim niewiele wspólnego.

  - Nie należy mówić miś, choć wygląd zewnętrzny pandy sprawia, że każdy by chciał, żeby to był taki miś, mały pluszowy - mówi dyrektor gdańskiego zoo Michał Targowski.

  Gatunek ma w nazwie słowo panda, jednak tak naprawdę pandą nie jest. Kiedyś panda czerwona była zaliczana do szopowatych, obecnie należy do rodziny pandkowatych.

  - Nazwa panda jest myląca dla wielu osób i każdy myśli, że to jest jakaś odmiana pandy, niedźwiedzia chińskiego - mówi Targowski. - To zwierzę bardziej przypominające szopa, jenota - dodaje.

  Choć jest to gatunek zagrożony, jak mówi dyrektor zoo, w ogrodach zoologicznych radzi sobie całkiem dobrze. W związku z tym wprowadzona została nawet zasada stop breeding, zakazująca rozmnażania tych zwierząt, ze względu nadwyżki hodowlane.

  Będzie miał kompana

  Nowa panda w gdańskim zoo jest obecnie sama, ale już niebawem się to zmieni.

  - Nie będzie samotny, bo już jedzie dla niego towarzysz. Otrzymamy dwa samczyki - mówi dyrektor zoo w Gdańsku. - Równolegle do jednego z niemieckich ogrodów przekazano dwie samice. Kiedy upłynie akcja zakazu rozmnażania, krzyżowo wymienimy sobie osobniki - dodaje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się solidnym mrozem, ale później czeka nas duży skok temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...