Informacje
 • Prostokątna góra lodowa w Antarktyce

  24-10-2018 11:12 Oddzieliła się od lodowca Larsen C
  Larsen C zmniejszył swoją objętość Foto: NASA | Video: NASA

  Tajemniczą, bo prostokątną górę lodową zaobserwowała NASA w Antarktyce. Obiekt ma prawie idealnie proste krawędzie i płaską powierzchnię.

  Natura zazwyczaj jest chaotyczna, nieregularna i nieprzewidywalna. Rzadko kiedy mamy okazję obserwować jej twory o prawie idealnie prostych liniach. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w środowisku naturalnym, często uznajemy ją za naprawdę dziwną.

  Taką pozornie "dziwną", bo prostokątną górę lodową zaobserwowała NASA w Antarktyce. W ubiegłym tygodniu, podczas obserwacji w ramach programu monitorowania pokrywy lodowej Antarktyki Operation IceBridge, wykonano zdjęcie przedstawiające tajemniczy obiekt - górę lodową o niemal idealnie prostokątnym kształcie, jakby przyciętą od linijki.

  Nie tylko spiczaste olbrzymy

  Zazwyczaj słysząc hasło "góra lodowa" myślimy o ogromnym kawale lodu ze spiczastym wierzchołkiem, którego większość dryfuje pod powierzchnią morza. To jednak tylko jeden z rodzajów tego typu obiektów - góra lodowa niestołowa.

  Przeciwieństwem jest góra lodowa stołowa, czyli ogromna płyta lodu, praktycznie płaska, często o ostrych, regularnych krawędziach. Twory takie powstają na skutek cielenia się lodowca szelfowego. Nasza tajemnicza góra oddzieliła się od lodowca szelfowego Larsen C.

  "Ostre kąty lodowca i jego płaska powierzchnia wskazują na to, że prawdopodobnie niedawno oddzielił się od lodowca szelfowego" - poinformowała NASA na Twitterze.


  Rosła zbyt długo, aż pękła

  Kelly Brunt, przyrodnik z uniwersytetu stanowego w Marylandzie, w rozmowie z Live Science przyrównał proces cielenia do paznokcia. Kiedy ten rośnie zbyt długo, nieobcinany, może w końcu pęknąć. W wyniku cielenia powstają często doskonale proste kształty. Góry stołowe mają tendencję do łamania się wzdłuż powstałych wcześniej pęknięć i szczelin.

  Góry lodowe typu stołowego mogą być ogromne, mieć powierzchnię setek, a nawet tysięcy kilometrów kwadratowych. Rekordzistą jest lodowiec B-15, który obejmował obszar około 11 tysięcy kilometrów kwadratowy, czyli tyle, co ma województwo świętokrzyskie.

  Nowej góry lodowej jeszcze nie zmierzono, jednak Brunt oszacował, że może mieć ponad 1,6 kilometra długości.

  Góry lodowej początki

  Góra lodowa prawdopodobnie powstała niedawno. Tłumaczy się to ostrymi krawędziami obiektu, nietkniętymi jeszcze w znacznym stopniu przez procesy erozji.

  Warto zauważyć, że na zdjęciu NASA nie widać drugiej strony góry. Być może jego niewidoczna krawędź nie jest równie perfekcyjnie prosta, przez co góra lodowa stałaby się nieco mniej osobliwa.

  Zobacz, jak cielił się lodowiec Larsen C


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kolor lodu na krawędziach
  Czy ktoś potrafi wytłumaczyć niebieski kolor lodu na ścianach pionowych
  w niedawno utworzonych górach lodowych? I dlaczego po pewnym czasie
  lud staje się biały?
  Tylko proszę darować sobie uwagi o złudzeniach lub refleksach światła.
  zjawisko obserwowano od od dawna, ale na zdjęciach zauważyłem
  to dopiero dziś.
  Może jakiś naukowiec zainteresuje się tym
  ~Carlos /2018-10-26 11:50
 • To robota PiS'u
  Wysłali tam umyślnego, żeby wyciął tę górę w taki sposób. Mieli nadzieję, że NASA opublikuje zdjęcia i w ten sposób zaimponują światu. Niestety, UFO sięw to wmieszało i cały misterny plan, w p..... .
  ~X Xx /2018-10-25 10:50
 • stnadard Poczty Polskiej
  Dzisiaj dowiedziałem sie od pani na poczcie, że paczki należy pakować "kwadrat w kwadrat". Osłupiały dopytałem co to znaczy? Musza mieć wszytkie płaszczyzny płaskie i prostokątne, nie może być żadnych wybrzuszeń, bo inaczej doliczś dodatkowa opłatę w wysokości 100% usługi. Myślę, że to jest taka idealna góra lodowa do wysłania Pocztą Polską.
  czonek /2018-10-24 18:23
 • Monolit
  To monolit, jak w " 2001 odysei kosmicznej" Kubricka, tyle że biały. Jeszcze chwila i NASA odkryje taki sam na Księżycu (lód już podobno odkryli, nie znamy jeszcze jego kształtu), a potem na orbicie Saturna.
  A czemu biały a nie czarny? Zacytuję klasyka: "Nikt nam nie powie, że czarne jest czarne, a białe jest białe".
  Stefan_007 /2018-10-24 15:31
 • Ewenement w dziejach Ziemi.
  Kto by przypuszczał, że lodowiec może się ocielić. Dość długo się cieli ten lodowiec. Ile już ma tych cielaków? Chyba całe stado jest już dość spore.
  ~HO_HO_HO /2018-10-24 11:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...