Informacje
 • Proszek z Marsa wzbudził euforię. Curiosity szuka wilgoci

  21-02-2013 10:37 Pierwsza próbka z odwiertu na obcej planecie gotowa do badania
  Proszek z Marsa wzbudził euforię. Curiosity szuka wilgoci

  Szufelka ze skalnym proszkiem wzbudziła euforię wśród inżynierów NASA

  NASA/JPL-Caltech/MSSS

  Zdjęcie szufelki wypełnionej skalnym proszkiem wzbudziło euforię inżynierów łazika Curiosity. - Dla zespołu pobierania próbek to równie dużo, co szaleństwo po udanym lądowaniu - wyjaśnił jeden z nich. Fotografia potwierdza, że historyczny odwiert zakończył się sukcesem, a pobrany materiał nadaje się do badań.

  NASA zdradza kolejne szczegóły na temat historycznego odwiertu przeprowadzonego 8 lutego w marsjańskiej skale przez łazik Curiosity. Emocje nie gasną, bo to w pierwszy przypadek pobrania do badań próbki wywierconej z wnętrza skały na obcej planecie. Nie dokonał tego dotąd żaden łazik.

  Pracowali na to latami

  Jedno z najnowszych zdjęć przesłanych przez Curiosity pokazuje szufelkę ze skalnym proszkiem pobranym podczas odwiertu. - Ten widok pozwala nam po raz pierwszy zweryfikować próbki zebrane podczas wiercenia w skale - powiedział Scott McCloskey z Laboratorium Napędu Odrzutowego (Jet Propulsion Laboratory, JPL) NASA, inżynier systemu wiercenia łazika.

  - Wielu z nas pracowało na ten dzień latami. Takie ostateczne potwierdzenie udanego wiercenia jest niezwykle satysfakcjonujące -przyznał.

  Dla zespołu pobierania próbek to radość analogiczna do szaleństwa, jakie po udanym lądowaniu zapanowało w zespole mechaników idpowiedzialnych za pierwszy kontakt z planetą - wyjaśniał McCloskey, odnosząc się do euforii, jaka wybuchła, kiedy Curiosity nawiązał łączność z Ziemią w sierpniu 2012 r.

  Odsieje odpowiednie cząstki

  Curiosity pobrał próbkę materiału skalnego z liczącego 6,4 cm otworu w płaskiej skale. Teraz kierujący nim zespół planuje, że łazik przesieje proszek i umieści jego porcje w wewnętrznych instrumentach laboratoryjnych, w jakie został wyposażony.

  Szufelka, w której obecnie znajduje się skalny proszek, jest częścią urządzenia CHIMRA przeznaczoego właśnie do zajmowania się próbkami skał. Curiosity ma teraz za zadanie przenieść proszek z szufelki do wnętrza CHIMRA, gdzie zostanie raz lub dwa wstrząśnięty nad sitem - tak, żeby odsiać cząsteczki o średnicy większej niż 150 mikronów (0,015 cm).

  Szukają śladów wilgoci

  Te odsiane cząstki trafią później do instrumentów CheMin (Chemistry and Mineralogy) i SAM (Sample Analysis at Mars) służących do przeprowadzania szczegółowych analiz. Na ich wyniki musimy jednak poczekać.

  Przeprowadzony odwiert i planowane badania próbek to elementy poszukiwań pozostałości po wilgotnym środowisku, które według astronomów mogło w dawnych czasach istnieć na Marsie. Do pobrania próbki wybrano drobnoziarnistą osadową skałę John Klein, która w ocenie badaczy może dostarczyć poszukiwanych dowodów.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • racja
  Mironus racja!
  ~racja /2013-02-26 09:30
 • Brawo
  Nie ma to jak ukłuć coś wiertłem.
  ~Mir /2013-02-22 23:50
 • Ciekawe
  Jak dzieje sie coś ciekawego i niezwykłego , nikt tego nie komentuje ale wystarczy żeby jakiś polityk lub celebryta powiedział coś kretyńskiego a wszyscy się na to rzucają.Poziom intelektualny społeczeństwa jest jednak żenujący.
  ~Mironus /2013-02-22 16:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...