Informacje

 • Prywatne życie podkowców małych i nocków dużych

  09-05-2017 17:27

  Powstało specjalne obserwatorium nietoperzy

  Prywatne życie podkowców małych i nocków dużych

  Nietoperze zadomowiły się w szkole

  Flickr (CC BY 2.0)/Jessicajil

  W jednej ze szkół W Beskidzie Śląskim powstało specjalne obserwatorium, w którym można podglądać nietoperze. Zbudowano je, ponieważ kolonia tych zwierząt od kilku lat zatrzymuje się w budynku placówki.

  Na strychu gimnazjum w Brennej w Beskidzie Śląskim można już obserwować kolonię około 300 nietoperzy - podkowców małych i nocków dużych. Jak zaznacza Katarzyna Macura z miejscowego ośrodka promocji, można je podglądać dzięki specjalnemu obserwatorium, które powstało w celu ochrony siedliska rozrodczego tych zwierząt. Teraz każdy może z bliska przyjrzeć się życiu tych niezwykłych latających ssaków nie zakłócając ich spokoju.

  Zadomowiły się w szkole

  Nietoperze spędzają wiosnę i lato na poddaszu szkoły od co najmniej kilku lat. Przylatują tam z jaskiń w masywie Stołowa - Trzech Kopców, Grabowej i Malinowej - w których zimują. Późną wiosną na strychu urodzą się młode, które również będzie można zobaczyć.

  Obserwatorium składa się z dwóch części, a nietoperze można oglądać przez weneckie lustro. Obserwator znajduje się za przeszkleniem, które wygłusza dźwięki i nie przepuszcza światła, dzięki temu nie przeszkadza się zwierzętom. Odwiedzający mogą jednak także podsłuchiwać nietoperze, ponieważ przez głośniki słychać odgłosy, jakie wydają. Na parterze szkoły utworzona została też sala medialna, w której można prowadzić zajęcia edukacyjne. Na monitorach transmitowany jest tam obraz rejestrowany przez kamery na strychu.

  Obserwatorium nietoperzy czynne jest w okresie bytowania nietoperzy na strychy gimnazjum - od maja do końca września.

  Na świecie żyje ponad 980 gatunków nietoperzy, z czego w Polsce - 25. Część z nich zagrożona jest wyginięciem, a dwa gatunki, które zadomowiły się w gimnazjum w Brennej podlegają ścisłej ochronie.

   

  W wielu regionach kraju dba się o nietoperze. W Ciężkowicach organizowana jest Noc Nietoperzowa, podczas której można poznać zwyczaje tych latających ssaków.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...