Informacje
 • Przed Curiosity długa podróż. Trudniejsze było tylko lądowanie

  10-06-2013 20:14 Łazik musi dotrzeć do Góry Sharpa. Zajmie mu to długie miesiace
  Przed Curiosity długa podróż. Trudniejsze było tylko lądowanie

  Na horyzoncie widać Górę Sharpa. Jest wysoka na 5,5 km

  NASA

  Przed Curiosity 8-kilometrowa podróż do Góry Sharpa. Pokonanie tego dystansu - określone jako największe wyzwanie od czasów lądowania na Marsie - ma zająć łazikowi wiele miesięcy.

  Sześć miesięcy, podczas których należący do NASA łazik marsjański Curiosity prowadził badania na tzw. obszarze Glenelg, dobiega końca. To oznacza, że niebawem robot będzie musiał pokonać odległość 8 km, by znaleźć się w kolejnym miejscu, któremu ma się przyglądać. Sprostanie tak dużemu dystansowi - ważniejsze zadanie nie stało przed Curiosity od czasów lądowania na Marsie 6 sierpnia 2012 roku.

  Curiosity dokonuje historycznego odwiertu na Marsie - czytaj o jednym z największych osiągnieć łazika, o "dniu dumy dla całej Ameryki"

  To wielomiesięczna podróż

  Jak donosi NASA, podróż do tzw. Góry Sharpa (ang. Mount Sharp, oficjalnie Aeolis Mons), bo właśnie dotarcie do jej okolic jest następnym celem Curiosity, zajmie robotowi wiele miesięcy.

  - Nie wiemy, kiedy dotrzemy do Góry Sharpa - mówi Jim Erickson z NASA, zaznaczając, że prawdopodobnie Curiosity po drodze do niej będzie się zatrzymywać, jeśli natrafi na coś ciekawego.

  Bardzo ciekawy obszar

  Zdjęcia, jakie wykonywano Górze Sharpa z orbity Marsa, a także fotografie, jakie zrobił sam Curiosity pokazują, że okolica wzniesienia jest bardzo zróżnicowana. Niewykluczone, że to w tamtejszych warstwach skalnych kryją się odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak zmieniało się środowisko Marsa.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...