Informacje
 • Przed Curiosity "największe wyzwanie od lądowania na Marsie"

  13-07-2013 10:47 Curiosity sunie na Górę Sharpa. Podróż zajmie mu miesiące
  Przed Curiosity "największe wyzwanie od lądowania na Marsie"

  Łazik sunie na górę Sharpa

  NASA

  Przed łazikiem Curiosity długa podróż. Musi pokonać ok. 8 km nim dotrze do Góry Sharpa - kolejnego celu, w którym pobierze próbki skał. W sobotę NASA opublikowała zdjęcie, który łazik zrobił 10 lipca, czyli 329. dnia marsjańskiego.

  Na horyzoncie na fotografii widać Górę Sharpa - wzniesienie, do którego zmierza Curiosity. Droga nie należy do łatwych, bo łazik ma do pokonania doły, ostre kamienie, a na końcu spore wzniesienie.

  Naukowcy z NASA zakładają, że każdego dnia łazik pokona ok. 100 metrów (ile po drodze nie napotka ciekawych skał). Od celu badawczego dzieli go ok. 8 km. Sama podróż ma zająć wiele miesięcy. Eksperci twierdzą, że to "największe wyzwanie od czasów lądowania na Marsie".

  To trzecia i najdłuższa podróż Curiosity. Kieruje się on tam z drugiej stacji badawczej, Glenelg, gdzie spędził ostatnie 7 miesięcy.

  Bardzo ciekawy obszar

  Zdjęcia, jakie wykonywano Górze Sharpa z orbity Marsa, a także fotografie, jakie zrobił sam Curiosity pokazują, że okolica wzniesienia jest bardzo zróżnicowana. Niewykluczone, że to w tamtejszych warstwach skalnych kryją się odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak zmieniało się środowisko Marsa.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • polo-spiskowiec
  Drogi Polo,
  Teorie spiskowe i wiara w siły nadprzyrodzone pozwalają wszystko łatwo wyjaśnić.
  Zastanów sie jednak nad użyciem "brzytwy Ockhama"(jeśli nie wiesz co to jest, wygoogluj, starannie przeczytaj, zrozum, a potem stosuj) i dokonaj selekcji woich hipotez.
  ~Nawigator /2014-04-29 09:05
 • Gdzie takie elementy nauczyły się czytać ?\
  To przecież potęga głupoty i prymitywizmu ,że takie COŚ wpisuje się pod artykułem . Poziom co niektórych wali na kolana . Tak ... martinez z tego wynika że widzisz coś pierwszy raz i dziwisz się że czarno- białe . Tak ...kolego istnieje fotografia czarno biała . I kolorowa .
  ~petro /2013-07-19 17:09
 • ...
  ktoś już wyczaił na jakiej pustyni kręcą tę mistyfikację? parę tygodni temu było info że wszystko w łaziku wysiadło a teraz jakby nigdy nic sobie dalej przacuje jak w zegareczku
  ~polo /2013-07-19 13:26
 • Curiosity - Simply Clever ...
  i tyle w temacie
  ~Piotr /2013-07-14 12:02
 • ....
  Do Alvar....Prymitywem to Ty jesteś, pisząc personalnie obraźiwe komentarze....Naucz się czytać ze zrozumieniem...zacytuję siebie "Chyba NASA tym razem nie poradziłą sobie z retuszem rzeczywistej kolorystyki Marsa :D"...czy z tego zdania wynika, że to jest pierwsze zdjęcie z Marsa, które widzę?? Wróć do podstawówki i tym razem przyłuż się do nauki.
  ~Martinez /2013-07-13 16:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...