Informacje
 • Przodkami amerykańskich Indian jednak Europejczycy?

  02-03-2012 08:46 Dowody: kamienne narzędzia
  Przodkami amerykańskich Indian jednak Europejczycy?

  Azjaci czy Europejczycy?

  Shutterstock

  Pierwsi ludzie przybyli na kontynent amerykański nie z Azji, jak się powszechnie uważa, lecz z Europy. I to około siedmiu tysięcy lat wcześniej niż przypuszczano - podał w czwartek "Washington Post", powołując się na amerykańskich i brytyjskich badaczy.

  Naukowcy na całym świecie zdążyli przywiązać się do tezy, że ludzie (przodkowie amerykańskich Indian) przeszli do Ameryki Północnej z Syberii około 15 tys. lat temu przez zamarzniętą wtedy Cieśninę Beringa.

  Antropolog z waszyngtońskiego Smithsonian Institution Dennis Stanford z takim stwierdzeniem się jednak nie zgadza.

  Pierwsi Europejczycy

  Stanford uważa, że jako pierwsi zjawili się w Ameryce przybyli z Europy przedstawiciele kultury solutrejskiej Była to kultura epoki kamienia łupanego, rozwinięta na terenie dzisiejszej Francji, Hiszpanii i Portugalii.

  Mieli oni 22 tysiące lat temu przepłynąć wzdłuż brzegu megalodowca, który pokrywał wtedy znaczną część półkuli północnej, w tym Północny Atlantyk.

  Noże i kowadła dowodami

  Na słuszność teorii Stanforda mają wskazywać kamienne noże i kowadła znalezione 40 lat temu w rejonie zatoki Chesapeake na wschodnim wybrzeżu USA. Służyły one (zdaniem archeologów) do obróbki kłów mastodonta i okazały się identyczne z takimi, jakie wcześniej znaleziono w Europie.

  Nie wszyscy są zgodni

  Nie wszyscy naukowcy podzielają hipotezy Stanforda i jego kolegów. Niektórzy zwracają uwagę na to, że pod koniec ostatniej epoki lodowcowej warstwa lodu mogła nie rozciągać się przez całą szerokość Atlantyku. To uniemożliwiałoby migrującym ludziom pokonanie znacznych przestrzeni przez otwarte morze.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Prawda zwykle lezy po srodku
  Prawdopodobnie obie tezy sa prawdziwe. Ludy Syberii mogly przyjsc pozniej i skrzyzowac sie z Wczesnoeuropejczykami. Stad lekko azjatyckie rysy Indian jakich znamy.
  ~kypchak /2012-03-02 23:51
 • dlaczego?
  migracja gatunku ludzkiego jest czy też była tylko i wyłącznie w jednym kierunku - do Ameryki, a może było odwrotnie ???
  ~krol /2012-03-02 19:53
 • Co do badań genetycznych...
  Badania genetyczne wskazują na pochodzenie azjatyckie, z prostego powodu. Obie grupy się wymieszały, z tym że w nierównych proporcjach, bo przybyli później drogą lądową Azjaci byli dużo liczniejsi od małych społeczności łowców fok z Europy.

  Proporcje populacji mają zasadniczy wpływ na profil DNA (bo jak ktoś w 1/16 jest Europejczykiem, a w 15/16 syberyjskim myśliwym, to oczywisty jest wynik badań). Podobna sytuacja, choć na mniejszą skalę spotkała Turków migrujących do Azji Mniejszej, gdzie zostali niejako wchłonięci przez anatolskich tubylców (oryginalne ludy tureckie miały azjatyckie rysy, niech ktoś teraz znajdzie skośnookiego Turka ;)).
  ~Logik /2012-03-02 19:43
 • @hmmm?
  Tak są inne. Tak samo inne są groty strzał i oszczepów. Poczytaj o kulturze Clovis jeżeli temat Cię interesuje. Od zachodu rzeczywiście później przybyli myśliwi z Syberii (co też można stwierdzić badając narzędzia wzdłuż trasy migracji), ale Europejczycy byli pierwsi.
  ~Logik /2012-03-02 19:37
 • pochodzenie
  wszyscy wiedza ze przybyli tam z terenu obecnego watykanu !!!!ameryka nalezy do Kosciola i TV TRWAM !!!!
  ~Indianin /2012-03-02 18:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Austrii przemieści się nad Niemcy, a strefa opad...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...